247. Csorba blog. Könyvek Csorba könyvtárából. Weöres Sándor Áthallások című könyvének ismertetése és dr. Nagy Imre sorozatának folytatása a Jelenkor októberi számában.
2023.10.22.249. Csorba blog. Bertha Bulcsu Fehér rozsda című kötetének ismertetése.
2023.11.04.248. Csorba blog. Weöres Sándor: Bolond Istók és Hans Sachs: A diák és az ördög című, Csorbának dedikált kötetek bemutatása. Meghívó Csorba közgyűlésre, dr. Nagy Imre előadására és Csorba-emlékezésre
Szerkesztői hirdetmény!
Az 1916. november 21-én született Csorba Győzőre is emlékezve idén november 24-én, pénteken 17-19 óráig rendezzük a Csorba Társaság estjét a Tudásközpont kiselőadójában. Az esten az előírásoknak megfelelően megtartjuk a Társaság 2023. évi hivatalos közgyűlését, de az est első részében prof. dr. Nagy Imre előadása hangzik majd el, melynek „beharangozóját” itt közlöm, teljesen autentikusan, a professzor megfogalmazásában:
„A marslakó és az indián című előadás korunk két fontos nyelvészeti iskolájáról, a Chomsky nevéhez fűződő kognitivista elmélet és a Sapir-Whorf-féle nyelvi relativizmus vitájáról szól, egy irodalmár nézőpontjából. A globalista elmélet és a nemzeti elvű tradíció vitája, amely áthatja korunk gondolkodását, az anyanyelv státusának kérdését veti fel, ami egyszersmind az anyanyelv beszélőinek, az anyanyelvben élőknek felelősségét vonja maga után. Milyen lehetőségek kínálkoznak számunkra a jelzett elméleti vitának az erőterében? Az előadás nem válaszol a felvetett kérdésre, ez inkább egy nyelvész feladata lenne, de levonja a feleletnek az irodalom kínálta lehetőségeit. Hát ennyi lenne. A többit az előadásra bízom”
Én pedig a többit az előadóra bízom;). Mivel az előzetes tájékozódás után a fentieknél valamivel többet ismerek az előadásból, az előadót pedig – szerencsémre – már hosszú évek óta ismerem, nyugodtan ajánlom figyelmükbe. Jöjjenek és hallgassák meg. Érdekes és fontos, mondhatom napjainkra és a jövőre nézvést is lényeges kérdésekről lesz szó a Chomsky-elmélethez kapcsolódva.
Kérem a tagok föltétlen megjelenését, hogy a közgyűlés szavazatképes legyen, de rajtuk kívül is mindenkit szeretettel várunk!
És akkor a blog.
1. Ezen a hétvégén is két új videóval bővítettem a Csorba youtube csatornát. Az egyik az Alkonyodó, a másik a Följegyzés című Csorba versek mp4-es felvétele. Mindkét nagy verset ajánlom figyelmükbe. A Följegyzés című versről Lator Lászlóval beszélgetett Csorba. A vers pontosabb értelmezéséhez ajánlom a beszélgetést. Olvasható itt.
Itt megnézheti, mely verseket, szövegeket hallgathat meg a Csorba Győző youtube csatornán. (2003. X. 27-én 61 föltöltés!)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. A mai Csorba vers a válogatásomból:
BORSSZEMEK
1
Jól megosztottuk a hatalmat!
Hentes, pincér, sofőr, dada,
földmérő, kalauz, Tüzép-
el- s kiadó, kis, nagy, közép
hivatalnok, liftes, tojás-
felvásárló, parkőr, szobás-
nővér… (s ki más még: nincs fogalmad!)
mind, mind a HATALOM MAGA.
2
Csáky szalmája, ebek harmincadja. – –
Addig nem baj, amíg nem az enyém.
Addig baj csak, amíg nem az enyém.
3
Kúszán csapkodnak szavaik, mint vak hadonászók,
mint lámpát leverő kocsmai bősz duhajok.
Azt nem bánják, hogy kin, min s mért döndül az öklük;
egy bizonyos: magukat meg nem ütik sohasem.
4
Cifrát mondsz. – Megsértődik-e,
akkor még nem mutatja.
Előbb lemér, fölmér, kimér:
majd rúg, vagy – elfogadja.
Séta és meditáció. Bp. : Magvető, 1965. 19–20. p.
A Borsszemek egyes darabjainak kéziratai Csorba versesfüzeteiben is olvashatók. A fenti versé pl. itt. A ,,közéleti”, „politizáló” Csorbáról itt olvashatnak a honlapon. A politikusok és az „irodalompolitika” előírásait csak ironizálva, általánosságban gúnyolódva lehetett kijátszani Csorba korában, azonban ezekből az epigrammákból, bökversekből is jól kirajzolódik, jól felismerhető az aktuálisan parancsnokló archetipusok alakja.
Ma két könyvet mutatok be az ígértek közül, mindkettő dedikált.
1. Weöres Sándor: Bolond Istók.
A könyv leírása:
Weöres Sándor: Bolond Istók : Elbeszélő költemény prózában. – Bp. : Kir. M. Egyet Ny., 1942. – 79 p. ; 18 cm. – (Diárium könyvtár / szerk. Kenyeres Imre). – Kötött. – A címoldalon a cím alatt Weöres Sándor dedikációja: „Csorba Győzőnek szeretettel Weöres Sanyi.”. – A szennycímlap rectóján kézírásos bejegyzés: „Bajcsa András”. – A gerinc leszakadt, a könyvtest ép.
A kötet pontosan az, amit az alcím ígér: versek Weöres áthallásában, hogy az előző blogban bemutatott kötetre utaljak. A teljes szöveget nem tudom szkennelni, mert ismerve Weöres és Károlyi Amy hagyatékának gondozóit, szerzői jogi problémába ütközhetnék. De egy összefoglaló bemutató – melyet itt tekinthetnek meg – talán megengedett. Hogy Bajcsa András akiről tudott, hogy Weöres (és Csorba) jóbarátja volt, neve miért kerül a könyvbe, nem tudom. A kötet hangoskönyv változata itt, színpadi változata itt (RS9 színpad) látható.
2. Hans Sachs: A diák és az ördög. Ford. Csányi László.
Különös módon ez a füzetet nem vettem fel a Csorba-könyvtár katalogizálásakor. Talán kicsi mérete miatt keveredett el.
Most pótlom a leírását:
Sachs, Hans: A diák és az ördög : Der farendt Schuler mit dem Teufelbannen / ford. Csányi László ; ill. Herner Lajos ; [A Rendezőknek, szereplőknek című utószót Letenyei György írta. ; kiadja a Tolna Megyei Tanács Művelődésügyi Osztálya. – Szekszárd : Tolna Megyei Tcs. Műv. Oszt.], 1960. – 32 p. : ill. ; cm. – Dedikálás a címoldalon a cím alatt: „A régi barátsággal: Csányi Laci 960. márc.”
Az egész füzetet digitalizáltam, itt olvasható.
A farsangi komédiák egyik nagyon szórakoztató, Boccaccióra hajazó vallás- és egyházellenes darabja. A szerzőről és művéről az utószóban és a rendezői útmutatóban minden lényeges adatot megtalálhatnak. A Wikipédiában itt írnak róla. A szerző portréja a wikipédián:
A közgyűlésig és Nagy Imre előadásáig még jelentkezem néhányszor, addig is köszönöm figyelmüket.