206. Csorba blog. A versesfüzet újabb oldala. Meghívó a Csorba Társaság estjére.
2023.03.08.208. Csorba blog. Köztes lét blogja
2023.03.24.1. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
2. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
3. Csorba mai verse a válogatásomból:
ARS AMATORIA
Fortélyos alakoskodás
kell, hogy a végén lángoló
meztelenséggel elfeküdjék
odaadó
eszközként karjaidban.
− Tanulj, tanulj, ne a fonákját,
a színét lásd! De tedd azért
e szép játék szabályát!
Mert mégse csak a test, a test…
A bőrön, véren, rostokon
átsüt egy másik, átsüt egy
fénylőbb izgalom.
A vers kézirata a versesfüzet 11. oldalán volt olvasható, az oldal ismertetéskor itt írtam róla. A visszafogott erotikájú versek és nyilatkozatok ellenére Csorba sokat foglalkozott a testi szerelemmel is. (Ld. Janus Pannonius pajzán epigrammáinak fordítását, vagy a Rom Viktor és a kis bula című verset.) A költő azonban ebben a versben azt ajánlja, tanuld meg a szerelem művészetét, de tudd: mégse csak a testnek, hanem másnak is van szerepe a szerelemben, mert „A bőrön, véren, rostokon / átsüt egy másik, átsüt egy / fénylőbb izgalom.”
(Ha pedig már a Rom Viktor-t említettem, zárójelben megjegyzem, a gondos ellenőrzések sem tudták kiszűrni a sajtóhibát, vagy „talán” a nyomda ördöge miatt alakult úgy, hogy a Bertók László, Szirtes Gábor és szerénységem által többször átnézett szövegben így jelent meg a Rom Viktor… egyik sora a Hátrahagyott versek c. kötetben: és „lángeszű” jelzőt kapott / minden zavaros (toba) hóbort”. Javítom tehát most: ostoba hóbort.)
4. A versesfüzet 29. oldala:
Először a Séta és meditáció című kötetben jelent meg a Borsszemek című epigrammaciklus 1. darabjaként, utána pedig minden válogatott verseskötetben és az Összegyűjtött versek című kötetben is.
Jól megosztottuk a hatalmat!
Hentes, pincér, sofőr, dada,
földmérő, kalauz, Tüzép-
el- s kiadó, kis, nagy, közép
hivatalnok, liftes, tojás-
felvásárló, parkőr, szobás-
nővér… (s ki más még: nincs fogalmad!)
mind, mind a HATALOM MAGA.
De vissza a témához: Csorba megvetette, utálta a gőgösködő, üresfejű, hirtelen és érdemtelenül kinevezett vezetőket. (Hány ilyen volt abban a korban… is.) Azt is sokszor elmondta, le is írta, hogy sajnos majdnem minden ember hatalomnak érzi beosztását, olyan hatalomnak, amelynek bástyája mögé elbújva kioszthat (a beosztott kioszt) mindenkit, aki netán a legegyszerűbb kérdést is fel meri tenni neki. Házmester vagy portásszindrómának nevezem ezt a jelenséget. (Lehet, más is hívta/hívhatja így, de nem találom nyomát az interneten. Szívesen fogadom, ha valaki kijavít). Ezért is írta maró gúnnyal Csorba, hogy jól megosztottuk a hatalmat, hiszen mindenkinek jutott egy kis szeletke. Csak a felsőoktatásból vegyünk egy példát: én bölcsész, történész vagyok, mondja büszkén az első évfolyam hallgatója is. Jaj! Majd a 10-15 tanulmány és néhányadik kötet után mondhatná legföljebb. De nem: ő már tanítana, s mert a bölcsészkar hallgatójaként már bölcsésznek érzi magát… Mindegy: nem biztos, hogy a felsőoktatásban „megszerezhető” ész egyben tudást, műveltséget is jelent, sőt, nagyon sok esetben csak felfuvalkodottságot, nagyképűséget. Csorba könyvtárosoknak írt-mondott tanítása bizony minden értelmiségi területen dolgozóhoz szól:
„Fő törekvésem mindig az volt, hogy a fiatal könyvtárosokban a számomra ideális könyvtárosi magatartást iparkodjam kialakítani. Én ezt mindig fontosabbnak véltem, mint a szaktudást. Nyilván ez utóbbi is szükséges, éppen ezért nem hanyagolható el, de a könyvtárosság – meggyőződéssel állítom, még akkor is, ha ezzel megkockáztatom szólamszerűségét – mondom: a könyvtárosság hivatás. A hivatás pedig sokkal inkább igényel magatartást, tehát morális, jellembeli erényeket, mint intellektuálisakat. […] Könyvek ezrei között, képletesen a világ múltbeli és jelenkori legnagyobb szellemeinek társaságában végigélni egy egész életet: lehet-e ennél nagyobb öröm? Ha biztató szavakat kellene mondanom kedvüket vesztett fiatal könyvtárosoknak,… kétirányú hűségre hívnám fel figyelmüket: hűségre olvasóik, és hűségre a hozzájuk könyveik révén hűséges szellemóriások iránt.”
A füzetoldalon olvasható másik vers a Hátrahagyott versekben jelent meg. Ebben Csorbát a pesszimista költőt lelhetjük föl megint. Az 1963-ban keltezett vers végső diagnózisa az emberi létről igazán komor és lehangoló, talán ezért is nem válogatta be kötetebe életében a költő, nem akart az akkor róla élő pesszimista képen még sötétíteni:
ha egy sarok fejükre lép…
Sok-sok sérelem érte Csorbát abban az időben, ezek költői megfogalmazása, összegzése a fenti kép.
5. Galsai Pongrácról és egy kötetéről akartam még írni, de úgy gondolom, hagyom ezt majd a következő blogra. Inkább örömmel közlöm a hírt a Csorba Győző versmondó versenyről. Idemásolom azt is, amit a poszt alá írtam: „Szeretettel és tisztelettel köszönjük a fiatal versmondók, a szervezők és a felkészítő tanárok lelkes munkáját! A Csorba Győző Társaság, a Csorba utódok és minden Csorbát kedvelő versbarát nevében: László Pintér” Tényleg csak a maximális elismerés és köszönet hangján lehet beszélni a résztvevőkről, szervezőkről.
Hír a Csorba Győző versmondó verseny facebook oldaláról. (Lám, azért ehető gyümölcs is terem a fészbuk-fán)
Felkészítő tanára: Hornyák Katalin”
Köszönöm figyelmüket.