
331. Csorba blog. Batthyány-Strattmann László, az Ottava család és Révfülöp
2025.04.06.
333. Csorba blog. Csorba Győző és Lázár Ervin beszélgetése. Egy „új” Csorba fotó
2025.04.27.332. Csorba blog. Nagypéntek és újjászületés. Csorba Győző versmondó verseny. Albert Zsuzsa és Csorba Győző beszélgetése

Újjászületés, húsvét, 2025. A 332. Csorba blog melléklete

Újjászületés, húsvét, 2025. M. S. mester
Mindenkinek áldott szép húsvétot kívánok. Legyen a húsvét versünnep: töltekezzünk versekkel.

Újjászületés, húsvét, 2025. A kert és a játékok is újjászületnek.
Mindenekelőtt egy fontos hír.
A költészetnek lesz-e újjászületése? Április 11-e körül mindig úgy érzem, igen. A költészet napja mindig örömünnep, amint a Csorba Győző versmondó verseny is, amelyet minden évben a költészet ünnepéhez közeli napon, ebben az évben éppen a költészet napján, rendezett meg Szent Mór Katolikus Iskolaközpont. Az immár 9. országos verseny erőt és reményt ad: digitális világunkban a vers talán mégsem áll véglegesen vesztésre. Lehet, az első fordulót megnyerte az internet és a számítógép, de amikor a sok lelkes fiatal versmondót hallgatom, mindig úgy érzem, lesz még visszavágó, és a kétségtelenül erős hátrányt ledolgozza a könyv, az olvasás, a vers és – mindig – továbbjutó lesz.
Ami a versenyt illeti, szinte nincs is más dolgom, mint idézni Szakács Emília tanárnő kitűnő képes beszámolóját a versenyről, külön köszönet érte.

Csorba versmondó verseny, Pécs, Szent Mór Iskolaközpont 2025. A győztesek és felkészítőik.

Csorba versmondó verseny 2025.
A zsűri: Dr. Bozsoki Petra tanársegéd, az ELTE oktatója, Minárik Tamás,a pécsi ANK főigazgatója, Kazinczy-díjas magyartanár, a zsűri elnöke, Stubendek Katalin, a PNSZ Magyar Ezüst Érdemkereszt és Szendrő József-díjas színművésze, Pethőné Nagy Csilla, érdemes tankönyvíró, mesterpedagógus, a PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnáziumának vezetőtanára.
A 2025. évi Csorba versmondó verseny Csorba Társaság által felajánlott különdíját Kopa Dorottya kapta. A vers megtanulásában, elmondásában nem akadályozhatta meg az egészséges ember számára szinte leküzdhetetlen akadály sem. És nagyon szépen mondta a verset!
Visszatérve az előszóhoz, tudom jól, milyen nehéz harc a világháló (milyen találó név: valóban behálóz minket, az egész világot) mellőzése. Sőt, lehetetlen. Megpróbáltam. Egy hétig csendben maradtam: saját szavaimon fölbuzdulva nem olvastam szinte semmit az interneten, focimeccseket, filmeket néztem csupán. Levelezésemet visszafogtam. Még egy bloggal is adós maradtam. Aztán rájöttem: így nem megy. Annyira elmaradtam e-maillal, hírekkel, hogy egy napba telt, amíg úgy-ahogy utolértem magam. Valami átmenetet ki kell találni. Sem elzárkózni nem lehet az internettől, sem belefelejtkezni nem szabad. Abban az időben (ld. még Biblia;), amikor még a Pollack könyvtárában dolgoztam, könyvtári irodámat szívesen látogatták a velem egy folyosón „lakó” matematikusok. Szerintem közülük sokan többet tudtak/tudnak, az irodalomról, művészetekről, mint sok „bölcsész”. (Isten éltesse a matemátikusokat!) Általában megegyeztünk abban, hogy a számítógép, főleg az internet az olvasásnak, irodalomnak sok kárt okozhat, többet, mint amennyi hasznot hajt. Pestről „delegáltak” akkortájt egy matematikus professzort a Pollackra, amikor a főiskola kar cím után az egyetemi kari címért „hajtott”. Ő mindig elmondta, ha számítógépen dolgozik, az internetet lehetőség szerint kikapcsolja, mert nagyon csábító, elvonja a figyelmét a sok ajánlat. Mondta ezt egy Lomonoszov Egyetemen végzett tudós ember! Mit mondjon akkor a tapasztalatlan fiatal? Mindig abban maradtunk, sok és alapos oktatás kellene az internethasználatról, egészen kicsi kortól (ma már óvodásoknál is ott van a „teló”…), mert eltéríti a figyelmet a rengeteg olcsó és butító reklám, játék meg filmecske az értelmes munkától. Pedig hol volt még akkor a tik-tok meg Jóisten tudja még milyen sok „alkalmazás”, játék?
Vigyázzunk együtt a könyvre, a papírról olvasható versre, szövegekre!
Három, általam sokszor idézett Csorba elmélkedést közlök a versről, költészetről, mert azok mindig érvényben maradnak:
- „Szeressék, és olvassák a verset! A vers annak az ijesztően kevés és egyre fogyó erőnek vigasztalóan szépséges megjelenése, ami még humanizál, és a humánumot (az emberi méltóságot) őrzi. Aki a verset szereti, és olvassa, nem a költő, hanem a saját legszemélyesebb érdekeit szolgálja.”
Csorba Győző ajánlója a Könyvértékesítő Vállalat szórólapján. (1982?) - „– … hallottam, hogy Szederkényi Ervin, a Jelenkor nemrég elhunyt főszerkesztője sokáig nem tudott mit kezdeni a fiatalokkal. Úgy tudom, önnek komoly szerepe volt abban, hogy végül is fölvette a laphoz Parti Nagy Lajost és Csordás Gábort. Utóbbi azóta a Jelenkor főszerkesztője. Ma mennyire viszonyítási alap az ön számára, amit a fiatalok írnak?
– Nem minden esetben tudom követni, amit csinálnak, de azért sosem haragszom rájuk, soha nem ítélem el őket. Az irodalomhoz, úgy gondolom, három tényező szükséges: író, írás és közönség. Ha az írás nem írás, azaz nem szóból építkezik, hanem mondjuk, idézőjelekből és mértani alakzatokból, vagy ha kirekesztjük belőle a közönséget, akkor nem teljes a szentháromság. Kísérletek mindig vannak, a fiataloknak sokfélét ki kell próbálniuk, hogy megtalálják magukat. De ha meg akarjuk őrizni a költészet amúgy is csökkenő hatását, tartanunk kell magunkat a szentháromsághoz.”
Eszéki Erzsébet riportja Csorba Győzővel. Magyar Nemzet, 1988. júl. 30. 9. p. = Eszéki Erzsébet: Kibeszéljük magunkat. Íróportrék. Interjúk. Bp. 1990, Múzsák. 112–116. p. (Ajánlom figyelmükbe a kitűnő és tanulságos interjú itt is olvasható teljes szövegét.) - „A megközelítés [a mű megközelítése, P. L.] pedig munkát: értelmi-érzelmi elmélyedést követel. Petrarca nyilatkozott valahol így: „Elégedetlen lennék, ha azt, amit én nem kis erőfeszítéssel írtam, valaki minden erőfeszítés nélkül akarná olvasni. Továbbá célom, hogy mindig az igazat mondjam (József Attila zseniális eligazítása szerint: „ne csak a valódit”). A valódi lehet hamis, az igaz magasabb rendű, és nem hamisítható. […]
Bízom-e a vers megmaradásában? Nemcsak hivatalból, hanem emberi felelősséggel jelentem ki, hogy igen! igen! igen! A vers valamiképpen életszükséglet. A költőnek úgy, hogy belepusztulna, ha nem írna, az olvasóknak pedig úgy, hogy elvesztenének egy fontos eszközt lelki higiéniájuk gondozásában.
A művészeti ágak között a szóművészet, abban is a vers szólítja meg legközvetlenebbül az embert. A verssel lehetséges a legintimebb kapcsolatot teremteni. Nem kell hozzá más, mint egy verseskönyv és egy csöndes zug.”
Szép versek 1989. Csorba Győző előszava. Bp. 1990, Magvető. 7–11. p. (Részlet.)
Ezekből a gondolatokból fölolvastam verseny előtt elmondott köszöntőmben is, majd a különdíjas köszöntése utáni búcsúszavamban megismételtem, hiába áll most vesztésre, remélem a visszavágón egyenlít, sőt „továbbjut” a vers. Mindig.
Köszönet az előadóknak, a zsűrinek és a szervezőknek!
És akkor végül a „valódi” blog.
1. Ma is két verset ajánlok. Radnóti Miklós: Emlékeimben, előadja Gáti József (Köszönöm Kiss Tamás barátomnak az ajánlást) és Babits Mihály: Húsvét előtt, előadja Latinovits Zoltán.
Csorba Győző youtube csatornája itt érhető el. A csatornára feltöltött videók címlistája itt megtekinthető. (170 cím; 2025. 01. 19.)
Nem mindig hétvégén frissítek, ezért, kérem, kattintson időnként a videókra, ajánlja az oldalt barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel az oldalra, ahol nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. Mai Csorba versek válogatásomból. Nyilvánvaló, miért ezeket ajánlom ma.
NAGYPÉNTEK
Most ezekben az órákban halott,
most nagyon hideg van, nagy árvaság van.
Jó, hogy kétfelé kacsintgathatok:
elöl s hátul fény ég az éjszakában.
Azon csodálkozom, hogy nyugaton
ment le a nap ma is, hogy a növények,
házak nem állnak tótágast, azon
hogy még maradtak élők, akik élnek.
A fő törvény kisiklott: bongva-csengve
zuzódhat széjjel mind a többi rajta.
A harangok némák – iszonytató!
Csak három nap… Harminchárom ha lenne,
a világra új jégkorszak szakadna.
De holnap már harang zeng, szól a Szó.
1989 HÚSVÉT
Három nap és lezajlik minden ami az élet magja volt
Jó azoknak akik mostanában búcsúztak el:
jó az ifjú színésznek, aki pár hete lett szülő
jó a középkorú könyvtárosnőnek aki egy félig illetve egy egészen
felnőtt gyermeket és egy férjet hagyott itt
mert a gyászolók alig mentek haza
s könnyük még szivárgott is egy kicsit
mikor az első Feltámadás megragadta halottjukat
s vitte (vagy hozta) a Feltámadásba
Nincs hát ok a sajnálkozásra
sőt a vigadozásra is lehetne
csakhogy ezek mind értelmetlen szavak valahol
ahol a fű nem ez a fű
a szó nem ez a szó
a helyszín és cselekvések formája logikája más
Mert kérdezték a villogó ruhájú ismeretlenek
„Mit kerestek nincs itt feltámadott”
És attól kezdve meggyorsult a történelem
attól kezdve érdemes
végigcsinálni
az iszonyatos és gyönyörű napokat
Mindkét vers a Csikorgó című, utolsó Csorba kötetben jelent meg (ld. az idézett hírlevél 2. pontját), 1995-ben, pár nappal a költő halála előtt.
5. És végül: ígéret szép szó… Következzen Albert Zsuzsa kiemelkedően értékes, értő interjúja Csorbával. Megjelent a Jelenkor 1980. évi 1. számában. Az ilyen írások újraolvasása nekem mindig új erőt ad, akárcsak a versmondó verseny! Az alábbi beszélgetésről pedig az is eszembe jutott, a költők (a művészek) lelkét a férfi költőtársaknál a nők jobban értik, mondhatni, igazán ők értik. A férfi viszont csak érteni szeretné a nőt, de nem tudja, mert – akár így, akár úgy – a férfi számára a nő mindig múzsa marad, aki előtt csak hódolni tud, vagy csalódásában esetleg csak szidalmazza…
Köszönöm kitartó figyelmüket!
Áldott Húsvétot!