289. Csorba blog. Emlékidéző
2024.06.30.291. Csorba blog… fékezett habzással
2024.07.14.290. Csorba blog. Martyn Ferenc képkatalógusa és Achs Ágnes előadása Kákicsi Kiss Gézáról
A lassan visszatérő hőség sem riaszt vissza a munkától, újra jelentkezem. Remélem, zavarok;)
1. Ma három verssel bővítem a Csorba youtube csatornát! Áprily Lajos: Március. Előadja Pápai Erika; Arany János: Ágnes asszony. Előadja Piros Ildikó; Illyés Gyula: Egy mondat a zsarnokságról. Előadja Sinkovits Imre.
Itt áttekintheti a csatornán meghallgatható versek, szövegek legfrissebb listáját. (132 cím, 2024. 06. 30.)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. Mai Csorba vers a válogatásomból.
[Egy remekmű…] *
Egy remekmű ha önmagát lerontja
visszájára fordul a rend
lesz a maga-ellen küzdés porondja
vad kavargás majd síri csend
Tizenhét évig teste volt a gondja
azt hitte hogy mindent jelent
de a világ lassacskán alattomba
lázadt már és ellene ment
Halomba gyűlt körötte a gonoszság
és fojtogatta mint a gáz
sokak szemében lett utálatosság
amígnem magába omlott a remekmű
önnön kezétől rombadőlt a ház
siralmas hogy ami szép mért nem lehet hű
*[Egy remekmű…] A Hátrahagyott versek című kötetben jelent meg. Csorba nem csak saját rokonait, barátait, ismerőseit siratta, búcsúztatta el, de sok olyan embert is, akivel nem is találkozott, mint például a tragikus sorsú Molnár Csilla Andrea szépségkirálynőt. (Az idézett oldalon a baloldali menüoszlopban a Dalok, versek almenüben Csorba verse a harmadik.) A költő a versnek nem adott címet a kéziratban, ezért az ilyen esetekben szokott módon az első két szó adta címül Bertók László, a szerkesztő. Lapszéli jegyzet Csorba versesfüzetében a vers kézirata mellett: „Molnár Csilla Andrea öngyilkos lett (szépségkirálynő) ; Lapszéli jegyzet Csorba versesfüzetében, a lap középső részén, más tollal, mint az előző: „Molnár Csilla Andrea 1986. szépségkirálynő (Miss Hungária) 1986. – öngyilkos (Kaposváron temették el.)”
5.1 Ma egy könyvet mutatok be. A Hárs Éva szerkesztette Martyn Ferenc életmű katalógusa című kötet a szerzők közös dedikációjával került Csorba könyvtárába. A kötet képei itt érhetők el. kérem, nézegessék, a mester életéről, barátairól is sok dolgot megtudhatnak a képek segítségével.
A kötet leírása:
Hárs Éva: Martyn Ferenc életmű katalógusa. – [Kaposvár] : Somogy Megyei Múzeumigazgatóság, 1985. – 427 p. : ill. ; 29 cm. – ISBN 963 01 6227 X kötött. – Jó állapotban. – Ajánlások a címoldalon a cím alatt: Csorba Győzőnek szeretettel – Martyn Ferenc. – Tisztelettel, szeretettel Hárs Éva 1985. dec. 20. – Festőművész, magyar, Martyn Ferenc, életmű katalógus, Pécs.
1. A 29 cm magas, 427 oldalas, súlyra is tekintélyt parancsoló kötet, minden cifrázástól mentes, elegáns borítója.
2. A címoldal és Martyn Ferenc mester és Hárs Éva szerkesztő, művészettörténész, muzeológus ajánlása a címoldalon.
3. A bevezető pontosan leírja a életmű katalógus szerkesztésének elveit, folyamatát, a szerkesztés nehézségeit, láthatóvá teszi az összeállítás feladatának sokrétűségét, egyben Martyn Ferenc életútjába is betekintést kapunk. Ide is másolom az első oldalát, hogy lássák a munka nehézségeinek egy részét:
4. A bevezető 2. oldala.
5. Martyn Ferenc önarcképe 1927-ből.
6. A kép leírása és más képek, köztük egy másik önarckép, szintén 1927-ből.
7. Arcképek, 1941-1982. Dr. Kellermann Emil; Weöres Sándor; Várkonyi Nándor; Csorba Győző; Bajcsa (Holler) András; Harcos Ottó
8. Arcképek 1947-1950. Dr. Doktor Sándor; Petőfi Sándor; Dózsa György;
9. Előző oldal képeinek felsorolása, folytatás: Táncsics Mihály; Puskin; Liszt Ferenc; Bartók Béla: Csont Ferenc festő + képek 1950-1967: Kassák Lajos; Fülep Lajos; Várkonyi Nándor; Hamvas Béla.
10. Arcképek 1967-1982. Takáts Gyula 2.; Pákolitz István; dr. Vayer Lajos művészettörténész; Hajts Géza; Aczél György (1978); dr Babics Antal akadémikus, orvos. (Aczél György a Kádár-korszak ideológusa, sokak szerint második számú vezetője, Pécs országgyűlési képviselője, a város és a környék kultúrájának fontos támogatója – Múzeum utca, stb.) többször találkozott Martyn Ferenccel, műtermében is járt, ekkor készülhetett az 1978-as portré)
11. Női arcképek, 1940-1976. Török Gyuláné, Fábián Eszter, Női arckép 1845-ből, V. M. arcképe, Palkó Sándorné, Női arckép 1976-ból.
12. Képek, 1956-1981. Festmény terve (Ülő női akt), könyvborító, Tányérterv (csak a leírás, a kép nincs meg), Janus Pannonius, 1971. A kép nincsen meg, Takács Gyula (Pécs) magántulajdona (Takács Gyula a Baranya Megyei Tanács kulturális ügyekért felelős elnökhelyettese volt 1990-ig), Busójárás Mohácson. Az oldalon leírt képek közül több nincsen meg, nem került elő, magántulajdonban van, mint pl. a Rajz Csorba Győző köszöntésére címűt sem találta meg a szerkesztő. A kép leírása: „Baloldalon támlás széken ülő férfi, kissé előre hajolva, előtte lant. Szemben vele álló akt, kezében korona, a férfi fejére helyezi. Datálás: 1972. ápr. 4. Győzőnek-Ferenc.” A kép a Csorba hagyatékban megtalálható, ld alább.
13. Ramón Llull: Imádónak és imádottnak könyve 1942. Illusztrációk. A kötet 1943-ban jelent meg, melyhez Csorba a Sorsunkban írt recenziót. A kötet leírása Csorba könyvtárában:
Lull, Ramón: Imádónak és imádottnak könyve / Szedő Dénes fordításában, Szedő Szeverin bevezetésével, Martyn Ferenc rajzaival. – [s. l.] : [s. n.], 1943. (Vác : Kapisztrán Ny.). – 137 p. : ill. ; 18 cm. – (A lelkiélet ferences mesterei ; 11.). – Alcím a borítón: Szemlélődések az év minden napjára. – Dedikálás a szennycímoldalon a cím alatt: „Csorba Győzőnek szeretettel P. Szedő Dénes”. – Fűzött. – Jó állapotban. – Csorba recenziót írt a könyvről: Ramón [Llull] Lull: Imádónak és imádottnak könyve. = Sorsunk. 1944. 3. sz. p. 190-191. – Ferences elmélkedések, katalán szerzetes.
14. A Llull képek folytatása.
15. Kolofon, a lap alján: „Lektorálta: Aknai Tamás; Fotó: Nádor Katalin, Hárs Éva, Kecskeméti Kálmán; Danka; Makky György; Kötésterv: Pinczehelyi Sándor; Cop. Hárs Éva, 1985”
A felsorolásból jól érzékelhető, hogy a szerző tényleg igyekezett minden Martyn-művet felkutatni, akkor is, ha azokat bemutatni nem tudta, csak a létezésükről volt tudomása. A bemutatóm még csak meg sem közelíti a katalógus majdnem 2700 tételét, önkényes válogatás. Ajánlom minden érdeklődőnek a kötet megtekintését könyvtárakban.
Csorba és Martyn barátságáról itt (is) írtam a honlapon, de ide is másolom, ne kelljen kattintgatni:
„Martyn Ferenc rajza Csorbáról.
Martyn Ferenc rajza Csorba Győzőnek.
Közös kép Martyn Ferenccel és Kopányi Györggyel 1941-1942-ből.
Egy másik kép 1958-bó: Stetka Éva, Martyn Ferenc, Csorba Győző.
Csorba szerette, tisztelte Martyn Ferencet, amint ez fordítva is igaz volt. Barátok voltak a maguk csendes, szerény módján.
Erre a fenti dokumentumokon kívül számos más bizonyíték van a hagyatékban, egymásnak dedikált kötetek, vallomások. Martyn több Csorba kötet és könyvborító illusztrátora volt (Egy eltűnt pécsi utcára; Ritmus, rend, zene; Március, Tiszteletadás Csorba Győzőnek), Csorba pedig pl. a Petőfi olvasása közben c. Martyn album bevezetőjét írta. [Ezek a képek is szerepelnek a katalógusban. P. L.]
Csorba verseiben is többször megszólítja Martynt: Martyn Ferencnek; Martyn Ferenc: paprikák. Tusrajz; A kézműves halálára. Martyn Ferenc élő szellemének; Káptalan u. 6. Martyn Ferencre emlékezve. Ez utóbbit most közlöm a honlapon is.
Martyn Ferenc, csakúgy, mint Csorba, Pécsé volt, mindig is Pécsé marad, amiképpen Pécs Csorba és Martyn városa volt és marad mindörökké: a legnagyobb, legmaradandóbbat alkotott pécsiek közt van a helyük.”
Ennél jobb végszót nem tudok írni most a könyv ajánlásához sem.
6. Végül, de nem utolsó sorban egy kedves, szívemnek tetsző hír, Kákicsi Kiss Géza unokája, dr. Achs Ágnes, nyugdíjas egyetemi docens, kedves levelezőtársam küldte a jó hírt. Idézek leveléből.
„… jún. 8-án átadták a kákicsi felújítás eredményét – templom renoválva, parókia renoválva, benne egy Kiss Géza emlékkiállítás, a pajtából ifjúsági szálló. Szép lett. Hogy hoz-e valami pozitívumot a falunak, azt nem tudom, de hátha. Talán az odalátogatóknak igen. Pl. holnap is lesz ott egy kis összejövetel: a pécsi refis (Református kollégium) tanárok együttléte – gondolom, a félév lezárása. Engem is felkértek egy előadás tartására… Az átadásról egy cikk és két videó:
https://www.parokia.hu/v/lampa
https://www.youtube.com/watch?
https://www.youtube.com/watch?
Örömmel közlöm, hogy dr. Ach Ágnes kérésemre hozzájárult a kiváló néprajzkutatóról, református lelkészről, Kákicsi Kiss Gézáról szóló, értékes előadása innen elérhető szövegének közléséhez. Köszönöm ezt is.
A nagy melegben fokozottan vigyázzanak magukra és egymásra.
Köszönöm figyelmüket