292. Csorba blog. A Tavasz Magyarországon című könyv és Heltai Jenő, Weöres Sándor valamint Csorba vers bemutatása
2024.07.21.294. Csorba blog. Apróságok?
2024.08.04.293. Csorba blog. József Attila és Csorba vers, Kodolányi Rókatánc című, Csorbának dedikált kötete és egy 1961-es meghívó Jelenkor irodalmi estre
1. Ma egy verset ajánlok Csorba youtube csatornáján, ám kétféle előadásban. Talán ritkábban idézett vers, de örök vers. Köszönöm Kiss Tamás barátomnak, könyvtáros kollégámnak, amiért felidézte: József Attila Gyönyörűt láttam (In: Némethi Gábor József Attila versmondásai) és a Duna Tv műsorából Varga-Huszti Máté előadásában. A zseni kortalan. Ugye, ismerős ma is?
Fegyvert ragadni gyengeség:
megöl az ellenség és megver
s elszáll rólam a kedves ég.
Jogállamban a pénz a fegyver.
A hadviselés itt ma más.
A hős a kardot ki se rántja.
Bankó a bombarobbanás
s mint fillér, száll szét a szilánkja.
Így okoskodtam s jónapot
kivánva elhuzódtam oldalt
s este a nyájas csillagok
rámnevettek a teli holddal.
Tessék dönteni, melyik előadás jobb.
Itt áttekintheti a csatornán meghallgatható/nézhető versek, szövegek legfrissebb listáját. (2024. 07. 21., 137 tétel.)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. Mai Csorba vers a válogatásomból.
EGY SZERKESZTŐRE
Ej, inkább piros ceruza
volna kezedben, s dolgozat-halom
előtted. Mért nyúlsz felnőtt emberek
dolgához, angyalom?
X kell neked, nem én, nem én
és Y meg Z és más nagyok.
Igaz! Hát mit tehetsz, csóró legény?
Kéz kezet mos! Kezed meg? − Hagyjuk ezt!
Építed önnön szégyened:
mert bocsánatos bűn a butaság,
de benned ölre megy vele a gazság,
s folyton nyakára hág.
Először a Lélek és ősz című kötetben jelent meg (Bp. : Magvető, 1968), majd a Lélek évszakai című válogatott kötetben (Bp. : Magvető, 1970), végül az Összegyűjtött versekben (Bp. : Magvető, 1978)
Csorba az első megjelenés időszakában sok ilyen epigrammát írt, mint például a Vázlatok portrékhoz című vitriolba mártott tollal írt darabokat, de ars poetica-szerű verseket is mint a Lámpás-t is, amelynek utolsó mondatát olyan sokszor idéztem magam is: Csonkulni másokért, az az igazi épség. Ennek a mondatnak ellentéte a fenti vers sok mai vezetőre, politikusra is „ráolvasható” utolsó versszaka:
Építed önnön szégyened:
mert bocsánatos bűn a butaság,
de benned ölre megy vele a gazság,
s folyton nyakára hág.
A zseni kortalan. Ugye, ismerős ma is. (Ld. első pont!)
5. Végül egy könyv Csorba könyvtárából: Kodolányi János Csorbának ajánlott rókatánc című kötete.
Kodolányi jól megorrontotta a tehetséget az ifjú költőben.
A kötetről készített összes kép itt megtekinthető. (Csorba 1942-es tulajdonbejegyzésével. Nyilván az akkor vásárolt kötetet vitte Csorba Kodolányihoz az 1946-os dedikálásra.)
6. Hogy még egy különlegességet is közzétegyek, íme, a Városi Nőtanács, a Szakszervezetek Megyei Tanácsa Nőbizottsága, valamint a Jelenkor Szerkesztősége meghívója Jelenkor irodalmi estre, 1961. április 26-ára. Hőskor vagy őskor?
A Szakszervezetek Baranya Megyei Tanácsa és Gergely Márta is ifjúkori emlék. 1972-től a „szaszeti” könyvtárban kezdtem dolgozni, szigorú besorolásom szerint „politikai munkatársként”, mert a könyvtárost ott akkor így hívták (a „népi demokrácia” – ugye, milyen szép: népi népuralom – nagyobb dicsőségére), Gergely Márta könyveit pedig először a „szaszeti” könyvtárban, majd 1976-tól a Pécsi Városi(as:) Könyvtárban katalogizáltam, időnként kölcsönöztem is. (Természetesen az 1945 után megjelent – főként ifjúsági – regényeit.) Régi szép idők…
Köszönöm figyelmüket az újra erősödő forróságban.