272. Csorba blog. Csorba: Danse macabre; Iron Maiden: Dance Macabre; Black Sabbath és Takács Jenő: Tarantella, avagy a múzsák testvérisége és Albert Gábor, valamint Cseres Tibor
2024.03.23.A 274. Csorba blog. Két meghívó közlése, egy önéletrajzi regény újabb részletének ismertetése a Jelenkorból, egy előadás szövegének közzététele és Csorba Győző Dávid tánca című versének bemutatása.”
2024.04.06.273. Csorba blog. Csorba vers: Dávid és Abiság, Albert Zsuzsa és Csorba Győző beszélgetése, meghívó Csorba versmondó versenyre, Húsvét-köszöntők
1. Ezen a héten is két új videóval bővítettem a Csorba youtube-csatornát. Húsvét van, hát legyen húsvét: Babits Mihály: Húsvét előtt című versével és Bognár Szilvia Ma van Húsvét napja című szép összeállításával köszöntöm egyik legszebb ünnepünket.
Itt áttekintheti a csatornán meghallgatható versek, szövegek listáját. (2024. III. 18.)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. A mai Csorba vers válogatásomból:
DÁVID ÉS ABISÁG
Teszek-veszek szolgálok körülötte
érzem gyakran hogy el-elnézeget
s mikor néha közelébe kerülök
csuklómat tenyeremet szorongatja
hideg hal-béka-test nyál-csiga-test
Nagy királynak hallottam és valóban
hadak mozdulnak meg ha egyet int
Nos hát miattam nagy király lehet
de én koldusnak látom a szemét
garast-könyörgőnek mikor tüzes
testemhez bújik hal-béka-csiga
vagy meg-megmarkol kétségbeesetten
s nem tudok másképp rátekinteni
mint ő szokott azokra akiket
kegy-kuncsorogni olykor-olykor
színe elé bocsátanak
Megjelent az Összegyűjtött versek című kötet Új versek ciklusában. (Bp : Magvető, 1978)
A verset Csorba 1977-1978 körül írta, túl már a hatvanadik évén. Érdekes és tanulságos vers. Csorba magát Dávid helyébe gondolhatta öregségében, s nyilván eszébe jutott az a gyönyörű, női szíveket rabságba ejtő fiatal férfi, aki volt, és akiből majd, talán nem is sokára, esendő, a szűz leánytól sem fölmelegedő öreg ember lesz. Már ekkor érezhette az 1981-ben írt, magát kicsúfoló Rom Viktor és a kis bula című versénél is kiábrándítóbb jövő közelítő valóságát.
A vers jobb megértéséhez kis bibliamagyarázat: „Dávid király éltes öreg lett; hiába burkolták takaróba, nem tudott fölmelegedni. Szolgái ezért így szóltak hozzá: Kell keresni urunknak és királyunknak egy fiatal leányt, aki szolgálatába áll a királynak, és gondját viseli. Ha kebleden pihen, urunk és királyunk fölmelegszik. Izrael egész földjén keresték hát a szép lányt. Így bukkantak rá a sunemi Abiságra, s el is vitték a királyhoz. A lány igen-igen szép volt, gondját viselte a királynak és szolgálta, a király azonban nem hált vele.” (In: bibliakultura.blog)
A Károli-féle bibliafordításban eképpen hangzik a történet:
„1 Amikor Dávid király élemedett korú ember lett, takarókba burkolták, mégsem tudott fölmelegedni.
2 Akkor azt mondták neki a szolgái: Keresni kell uramnak, a királynak egy szűz leányt, legyen ő a király körül, ápolja, és aludjék karjai között, és melegítse föl uramat, a királyt.
3 Azért egy szép leányt kerestek Izráel egész földjén. Rátaláltak a Súném városából való Abiságra, és elhozták a királyhoz.
4 A leány igen szép volt, és a királyt ápolta, és szolgált neki. De a király nem ismerte.”
A históriát még érdekesebbé teszi, hogy bár állítólag nem volt köztük testi kapcsolat, Dávid halála után Abiságot mégis Dávid özvegyének tekintették: mikor Adónia, Dávid negyedszülött fia Betsabé útján megkérte Abiság kezét, Salamon ezt a lépést a trónigény bejelentésének tekintette, és ezért megölette féltestvérét. (Arcanum-Kézikönyvtár)
Csorba kiválóan tudott a latin mellett görögül is, a Biblia pedig a világ több nyelvén megtalálható volt könyvtárában, így nem csoda, ha verseinek jelentős részében volt bibliai vagy görög-római történelmi utalás. A bibliai (és a görög-római) „alaptörténetek” nélkül pedig nehéz érteni a vers mélységeit és azt, hogy a mondandó hogyan és miért kapcsolódik Csorba életéhez. Sokan ezért is mondják a költő verseit „nehezen érthetőnek”. Pedig érdemes mélyre ásni, sok fontos momentum derül ki a versek figyelmes olvasásával a költőről.
(Érdekességként zárójelben megjegyzem, a középkorban orvosi gyógymódként alkalmazták a szűzgyógymódot.
„Az eljárás elvben abból állt, hogy a férfi páciens (aki lehetett élemedett korú és/vagy legyengült) együtt aludt egy vagy két szűz leánnyal. A beteg választhatott ifjú legényeket is társaság gyanánt, de ez volt a ritkább jelenség. A beteg és társai valószínűsíthetően – a források és a korabeli ábrázolások alapján meztelenek voltak. A páciens – az ifjak karjai között feküdt és beszívta éltető leheletüket, illetve feltöltődött testük melegétől. A kezelés több éjszakán át eltarthatott. Az eljárás alapja az a hiedelem volt, hogy a szüzekkel való együttlét, illetve a velük való együtt alvás – a testhőjüknek és lehetüknek köszönhetően – egyfajta életerőt ad, valamint meghosszabbítja az életet.” A forrás itt megjegyzi: „A módszer első említését igen meglepő helyen, a Bibliában találjuk. A Királyok első könyvében a nagy Dávid királyon alkalmaztak szűzterápiát. A kezelést a gyönyörű Abiság végezte.”
Innen visszakanyarodva a Csorba vershez, talán még jobban érthető lesz a költő mondandója.
5. Ebben az évben április 12-én lesz a Csorba versmondó verseny döntője, a Szent Mór Iskolaközpontban. A Csorba Győző versmondó verseny facebook oldala itt tekinthető meg. Mindenkit szeretettel hívnak és várnak a szervezők– és az előadók.
6. Azt ígértem, az előző blogomban: „Jövő hétre is »eszembe fog jutni« egy váteszi Csorba vers. Minden puskaporomat nem fogom elhasználni ma.” Íme az ígért, illusztrált – tényleg puskaporos – vers:
Ide is írom ezeket, ne kelljen silabizálni. Nem tudom, kinek ki jut eszébe róla. Nekem nagyonis aktuális jelöltem van.
Egy „fúró”-ra
Serényen lopja a napot,
lángész a munkakerülésben.
Ha rászólsz, gyűlöl és morog:
Hát nem szabadultunk föl mégsem?”
Aztán megváltozik: legott
tevékenykedni kezd, halomra
gyűjt vádat, dokumentumot –
elámulsz ily bősz szorgalomra.
Fülelj, ha tán nem értenéd:
a lelke intésére hallgat,
csak szeme rossz, s így összevét
forradalmat és „fúrodalmat”.
Hogy többen magukra ismerjenek, másolom a következő két epigrammát is. És a „magukra ismerőknek” csak azt tudom mondani, amit Csorba mondott az őt az illemhelyre is autóval járó vezető esetleges haragjára figyelmeztető kortársnak: „Rákosi elvtárs ezt vegye is magára, ha autóval jár az illemhelyre”.
„Egy rossz vezetőre
I.
Illemhelyre sem képes már elmenni a lábán:
gépkocsi nincs – inkább összecsinálja magát.
Olykor dühbe gurul, cifrán átkozza az anyját:
miért nem gépkocsival hozta világra a fiát.
II.
Vendéglátásra, fogadásra,
van költség reprezentálásra.
Él is vele, meg nem tagadja:
Nincs vendége? – magát fogadja.
Cs. Gy.
Csorba ebben az ügyben – is – vátesz volt.
6. Albert Zsuzsa alábbi levelét újraolvasva kértem a költőnőt, hogy küldje el nekem a hangfelvételt, ha megleli.
„S hadd vegyem elő még az utolsó levelet:
Pécs. 1994. III. 16.
Kedves Zsuzsa,
nagyon köszönöm, mert váratlan volt és igen jólesett okos, szép beszélgetése rólam.
Tudom, ha a rádióban szerepelek, abban mindig valahogyan benne van a Maga keze. Jó,
hogy ilyen Őrangyalom van ott is. Sajnos kézzel még mindig nem megy az írás.
Jön a húsvét: szeretettel kívánok az egész Családnak szép ünnepeket.
Csorba Győzőék”
(In: Csorba Győző 100.)
Albert Zsuzsa, kinek a keze mindig benne volt Csorba rádiós közvetítéseiben, „utánajárt” és elküldte a hangfelvételt. Íme, a beszélgetés itt meghallgatható. Az öreg és beteg költő már félig bénán is mond nagyon fontos és okos dolgokat. Csak a test volt béna, az agy dolgozott. Az utolsó pillanatig. Szörnyű állapot!
7. A Csorba Társaság meghívójának ismétlése. Kérem, jöjjenek el, mindenkit szeretettel várunk.
Április 9-én, kedden 16 óra 30 perckor a Pécsi Tudásközpont kis konferencia-teremében
a Csorba Győző Társaság szervezésében megtartjuk a
Pécs országos hírű irodalmi, művészeti folyóiratai 1941-1990 között és Csorba Győző. A Sorsunk, a két Dunántúl, az Ív és a Jelenkor
című pdf-képekkel és eredeti dokumentumok bemutatásával kísért előadást.
Az előadó Pintér László
(Belépés díjtalan.)
Az előadás után Pintér László válaszol a kérdésekre, ill. figyelmükbe ajánlja Marafkó László Írás a tűzfalon. Pincétől a Parnasszusig és Albert Gábor Az elveszett nemzedék. Albert Gábor levelezése 1952-2003 című könyvét, valamint a Mozaik Kiadó Irodalom 11. Emelt szintű érettségire készülőknek című felkészítő tanulási segédletét. (Tervezzük a szerzőkkel közös könyvbemutatót is, egyelőre még csak a nehézségeket látjuk.)
8. Áldott húsvétot kívánok mindenkinek egy 1948-ban Rómában írt, de ma is aktuális Csorba kétsorossal:
Hogy kicsit vidámabban is köszöntsem az ünnepet, küldök egy-egy saját képet az idei és a tavalyi húsvétunkról és egy tavaszváró fotót a kertünkből.
Ami a nyírfán sárgának látszik, közelről már a zöldet rejti. Zöldell már ligetünk… Mennyivel jobb így mintha hervadna… Jézus mindig elhozza nekünk a tavaszt. Köszönjük neki és köszöntjük érte.
Ámen.
Köszönöm a figyelmet.