259. Csorba blog. Egy új év
2023.12.29.261. Csorba blog. A Családi följegyzések című Csorba versről, hírek innen-onnan, feljegyzés egy szomorú családi eseményről és egy meghívó
2024.01.13.Boldog újévet kívánok minden kedves olvasómnak!
Kedves Levelezőtársak, titkári teendőim legrosszabb pillanatához értem. Itt az új év, ami a Csorba Győző Társaság életében is új évet jelent, ez pedig egyben új költségvetést is. Kérem ezért minden kedves olvasómat („Nekem a kérés nagy szégyen”!) szíveskedjen rendezni a tagdíját, de akár hivatalos tagság, belépés nélkül is támogathatja munkánkat. (Persze, a támogatót szíves-örömest taggá léptetjük elő, ha azt kívánja.)
A tagdíjakban nincsen változás: dolgozóknak évi 2000,− nyugdíjasnak és diáknak évi 1000,−Ft. Bár csak sok diák volna, de egy sincsen…
A támogatás összege bármekkora lehet a fent jelölt összegek felett is:)
Fizetni továbbra is a megszokott módokon lehet: átutalással, a bankfiókban személyesen (Takarékbank Zrt, Pécs, Bajcsy-Zsilinszky u. 7, 76622 ; telefonszám: (06 72) 215 377), vagy nekem, hivatalos nyugta ellenében. Számlaszámunk: Takarékbank Zrt 50400113-16108561 Az átutalásra ne felejtsék el ráírni: “A Csorba Győző Társaság 2023. évi tagdíja” A piros (sárga?) csekkel való befizetést sem a bank, sem én nem ajánlom. De ne feledjük: kétszer ad, ki gyorsan ad… Ezért én nem felejtem el megemlíteni eddigi leggyorsabb befizetőnk (már sokadszor!), Kiss Tamás nevét. Köszönet neki a rendszeres és gyors tagdíj(túl)fizetésért!
1. Szokás szerint két új videóval bővítettem a Csorba youtube-csatornát. Ezúttal először egy hosszabb videóval, a(z akkor még) fiatal pécsi költők (Csordás Gábor, Meliorisz Béla, Pálinkás György és Parti Nagy Lajos Fél korsó hiány című kötetének bemutatójával jelentkezem. A filmet, amelyben az 1980-ban megjelent irodalmi antológia szerzőitől olvasnak fel verseket, 1981. 04. 14-én MTV Pécsi Körzeti Stúdió mutatta be. A kötetet és költőit a felvétel elején Csorba Győző ajánlja a nézők figyelmébe.
A második feltöltésen Áprily Lajos mondja Köszönet a napsugárnak című gyönyörű versét.
Itt áttekintheti, mely verseket, szövegeket hallgathat meg a csatornán. (2003. XII. 16.-i. állapot. A felsoroltak bővültek a mai két felvétellel!)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. Mai Csorba vers válogatásomból:
Család
Ha kereslek tudom hol vagytok
egy csomóban meg is talállak
Ez majdnem olyan mintha veletek
Lesz hogy térdig lekopna lábam
lesz hogy térdig kophatna mégsem
lesz hogy lábam se lesz már
s lesz hogy már ti se lesztek
A vers először a Lélek és ősz című kötetben jelent meg, majd a költő mindegyik válogatott kötetébe és az Összegyűjtött versek című kötetébe is felvette. A vers az elmúlás szomorú, de tűpontos ábrázolása.
A Hátrahagyott versek című kötetben ugyanezzel a címmel ennek a témának egy 1988-ban írt variációja jelent meg arról, hogy a hiába gyűjt az ember társakat, a kapcsok gyöngülése után a „Végső Zuhatagba” már egyedül fog lehullani.
Család
Zuhatag-árban félresodródva fönnakadtam
gyűjtöttem hozzám társakat
könnyebb lett hogy már nem-magamban
de gyöngül
kapcsom velük
s a Végső Zuhatagba
egyedül
hullok le újra
(1988. X. 11.)
5. Most csak egy meghívót és egy honlapcímet adok meg, amelyekkel magyarázom is egyben, hogy miért sietek ezzel a bloggal. A
Az előadásom lényegéről a mindig kedves és segítőkész és nagyon kreatív Kende Kata által készített címoldal mindent elmond. (Köszönöm ezúttal is a segítségét.)
Remélem, a jövő heti jelentkezésem idejére már az egész PowerPointos bemutatót sikerül elkészíteni. Azt természetesen nem teszem közzé az előadásig, aki kíváncsi rá, jöjjön el és hallgassa meg az előadásokat.
A 250. Csorba blog melléklete. Előadás a sajtókonferencián 2024. január 17-én.
Nagyon nehéz dolgom van ezzel az előadással. Pontosan egy negyedszázadot tölthettem Csorbával közvetlen kapcsolatban, mindenről pontos emlékeim vannak, hagyatékában pedig sok más könyv mellett a tárgyba illő kötetek, folyóiratok, cikkek garmadával „élek együtt” nap-mint nap. Mondhatom, a bőség zavarával küzdök. Másik gondomat Sallustius fogalmazta meg pontosan, aki „Abban is egyetért Ciceróval, hogy ő is a valóságot akarja elmondani, de még Cicerónál is jobban tudatában van annak, hogy ez mennyire nehéz: „a történetírás különösen nehéz: először is, mert a szavaknak kell felérniök a tettekkel; aztán mert ha vétkeket hánytorgatsz fel, a legtöbben úgy veszik, hogy csak a rosszakarat és az irigység beszél belőled, ha pedig a kiválóak nagy érdemeit és híres tetteit sorolod elő, ki-ki egykedvűen olvassa azt, amit érzése szerint maga is könnyen meg tudna tenni, a többit viszont kitalálásnak, sőt hazugságnak tartja.” (Catilina 3; fordította Kurcz Ágnes). E nehézség azonban nem riasztja el attól, hogy a római nép történetének egy-egy fontos eseményét vagy korszakát kiragadva az egészből (carptim) megírja harag és részrehajlás nélkül, pártérdekektől szabadon. (4) (In: Sallustius a történetíró. Utolsó elérés: 2024. 01. 06.)
A nehézségek azonban engem sem riasztanak el attól, hogy a Pécs sajtótörténetének egy kiemelkedő szakaszát, annak egy-egy fontos eseményét kiragadva az egészből, harag és részrehajlás nélkül, pártérdekektől szabadon megírjam. Ámen.
6. Megosztom itt Szakács Emília tanárnő két facebook posztját.
Az egyik sajnos nagyon szomorú, idemásolom a szöveget, a versekért kattintsanak:
„Szép versek egy nagy magyar költőtől, aki Csorba Győzőhöz hasonlóan az örökkévalóságba, a magyar költészet panteonjába költözött. Egy hónapja járt Pécsen. Egy hónapja vette át a Bertók László Költészeti Díjat a Kodály Központban… Két napja, január 4-én helyezték örök nyugalomra a marosvásárhelyi református temetőben. KOVÁCS ANDRÁS FERENC (1959-2023)”
A másik hír örömteli, a Csorba Győző versmondó verseny előkészítéséről, szervezéséről szól, azt is másolom. A teljes bejegyzés megtekintéséért, kérem, kattintsanak a linkre.
„2024. január 3-án, Pécsen virágzik az aranyeső… Hagyománya van a szokatlan eseményeknek ezen a tájon. Janus mandulafája sem tudta kivárni az „ifju tavaszt”! És hagyománya van a Csorba Győző Versmondó Versenynek is! Hamarosan megjelenik a versenykiírás, de addig is: készülődjünk versekkel! Boldog, versekben gazdag új esztendőt kívánunk mindenkinek!”
Köszönöm figyelmüket.