217. Csorba blog
2023.05.08.219. Csorba blog. Versek az életműből és hírek.
2023.05.15.A Csorba Győző Társaság youtube csatornája elérhető erről az oldalról. Ezentúl hetente egyszer-kétszer fogom frissíteni. Kérem, látogassa az oldalt, lájkolja a videókat és iratkozzon is fel a csatornára. Nem csak Csorba verseket közölök majd, válogatok más szerzők youtubera feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
Még egy szerkesztői megjegyzés. A Csorba Győző facebook-oldalt egy ideig nem értem el. A felhasználói nevemet a facebook összekeverte egy az enyémhez erősen hasonló (utánanéztem, valóban létező) angol felhasználói névvel, azzal akart beléptetni. Ezért nem is mertem szerkeszteni az oldalt. Két napig tartott a zavar, aztán egyszerre megint beléphettem saját néven. Most sem százszázalékosan működik azonban: két facebook oldalt is gondozok, azok borítóképe néha összekeveredik. Kérem, ha van ötletük a javításra, írják meg nekem. (pinter2laszlo kukac gmail.com) (Milyen egyszerű volt a papíralapú munka! Csak elővettem a megfelelő könyvet, dossziét és minden ok volt;)
1. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
2. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
3. Csorba mai verse a válogatásomból:
[Bánya meg erdő…]
Bánya meg erdő küldött s város, kétezeréves:
Százesztendős, légy általam is gyönyörűbb!
Csörgedezésem a súlyos múltról, hősi jelenről
s drága jövőről mond szép-szelid énekeket
Állj meg kissé ember, akit hozzámvezet útad,
azt akarom tűnődj dolgomon egy keveset.
Pécs szült, s már végképp Budapest égboltja borul rám
hirdetem: egytestvér létrehozóm, s fogadóm.
Megjelent a Hátrahagyott versek című kötetben (Pécs : Pro Pannonia, 2000)
A vershez írt jegyzetem a kötetben: „Budapest. 1973. 11. 13.; Az első versszak a Pécs város által Buda és Pest egyesítésének századik évfordulójára Budapestnek adományozott Zsolnay díszkút (ld. [Áll a vén Zsolnay…]) egyik felirata. A folyóiratban fotó is látható a díszkútról, jól olvasható rajta a versrészlet.” A Csorba honlapon itt írtam róla bővebben. Az oldalon olvasható az [Áll a vén Zsolnay…] című Csorba vers is. A Baloldali képen a díszkút látszik Csorba versének részletével, a jobboldali képen pedig Pákolitz István verssorai olvashatók.
A klasszikus versformát használó költő nem sértően, de azért érezhetően büszkén hangsúlyozza a két város „életkorának” különbségét:
Bánya meg erdő küldött s város, kétezeréves:
Százesztendős, légy általam is gyönyörűbb!
4. Csorba versei az 1. kéziratos versesfüzet 33. oldaláról.
Az aláhúzás (szakasztörés) alatt, a fordíts (⁒) jel mellett az előző oldalon olvasható vers (ld. itt) utolsó versszaka található.
[Ez most…]
Ez most egy új teljesség
sokféle csonkaságomon túl
Nem lopózhat belé ellenség
bástyája a világgal szembefordul
Az öröm kútjai buzognak
érintésemre négyfelől
Ha kívánom karjukba fognak
elbújtatnak a sok-sok rém elől
Aki rám néz nem látja rajtam
s nem is érti miért tudok
legyinteni akármiféle baj van
úgy mint a bánthatatlanok
(1963. X. 12.)
Azon kevés Csorba versek egyike, amelyikből öröm és erő sugárzik. Nem tudom életrajzi adathoz kötni, mi okozhatta a boldog állapotot és melyek voltak az „öröm kútjai, amelyek a költő érintésére „négyfelől buzogtak”. Bertók László Csorba-bibliográfiája 1963-ből ezt az esemény említi: „Baranya Megye Tanácsa, Pécs Város Tanácsa és a Szakszervezetek Baranya Megyei Tanácsa művészeti nagydíjával tüntetik ki.” Én azért nem gondolom, hogy ez az elismerés adta volna az örömöt és erőt a költőnek…
Az utána következő töredék, már más Csorbát mutat:
[Vékonyka csík…] *10
Vékonyka csík föl és le
a föld felett néhány méternyire
a föld alatt néhány méternyire
s ebben a csíkban
élünk és halunk
(I. 3.)
*10 jegyzetet a kötetben meg nem jelent kézirathoz írtam.
„10 Cs. Gy. sokat foglakozott azzal, hogy a föld feletti és a föld alatti világnak milyen kicsi szeletét használja, birtokolja csak az ember, ugyanakkor pedig a mindenség urának képzeli magát, mindent megváltoztat, megbontja a természet egységét, s ezt a kis életteret is tönkreteszi. Ez a vers, és az [A perje és a szamóca…] című is, arról a „vékonyka csík”-ról szól, amelyben az életünk zajlik, „s mekkora handabandákkal mégis olykor!”
Különös, hogy a kötetben meg nem jelentetett, a versesfüzetben egy oldalra kerülő két vers hangulata mennyire eltér egymástól: az érzékeny lelkű költőt egymás után érinthette meg valamiféle jó és rossz esemény, érzés.
[A perje és a szamóca…]
A perje és a szamóca öt-tíz centiméterre gyökerezik,
a ribizli fél méterre, a barackfa egy méterre, a szöllő két
méterre is.
Mélyebbre már itt a kertben semmi.
S állat se ás lejjebb általában.
Az ember igen, de nem élet, legfeljebb védekezés,
pusztítás vagy termelés céljából.
A nagy örvénylés ilyenformán kicsi-kicsi rétegben
zajlik le, s mekkora handabandákkal mégis olykor!
(1973. III.)
Nem jut más eszembe a cím nélküli töredékekről (Bertók László jelzőjét használva gyaluforgácsokról), mint az, hogy mennyire tökéletesen igaza van a költőnek: az ember a gyöngeségét, tehetetlenségét nagyképűséggel szeretné elfedni.
5. A Jelenkor aktuális számának ajánlója.
6. Még egy kulturális ajánló. „A Bennem a létra című előadás elsősorban Weöres Sándor Rongyszőnyeg versfűzérének gyöngyszemeiből építkező versszínházi produkció, melyben a versek jönnek, mennek, összefogóznak, szétválnak, egymásra találnak, konfliktusba keverednek, feleselnek egymással. A marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatóinak a darab előadásával a céljuk, hogy a nézők olvassák újra a Weöres-verseket, hisz minden költemény annyiszor születik meg, ahányszor elolvassa egy-egy fogékony olvasó.”
Ennyit mára, mert túl sok lesz egyszerre;)
Köszönöm figyelmüket.