183. Csorba blog. Újdonságok, hírek
2022.12.01.185. Csorba blog. Hírek.
2022.12.10.1. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
2. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
3. Csorba mai verse a válogatásomból:
Az 57-ik előtt
Még hány jön a nyárra november?
hány ünnepem ünnepelem benn?
s víg ünnepeket? siratókat?
múlatni, marasztani jókat?
Vágyam lassan csakis annyi:
tudjam békén idehagyni,
ami kölcsönképpen enyém lett
s gyereket, testvért, feleséget;
békén, hogy lépteimet ne
gyászdob-hang árnya kövesse,
úgy nézzen akárki utánam,
mint utca forgatagában,
mint ott néz arra, ki szürkén
általvillan szeme tükrén,
s már nincs, eltűnt, nem is emlék,
mert árad az, árad az új nép.
Megjelent: Észrevételek (Bp. : Magvető, 1976.); Összegyűjtött versek (Bp. : Magvető, 1978.) (Csorba 1916. november 21-én született.) A költő mindent megtett azért, hogy ne úgy legyen, ahogyan a versben kéri, komoly „nyomokat” hagyott maga után: a műveivel kitörölhetetlenné tett emlékét.
4. Ausztriában élő kedves, örökké magyar szívű levelezőtársam, dr. Radics Éva, nemrég megkapta a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozatának kitüntetését. Szívből gratulálok így nyilvánosan is a kitüntetéshez. Büszke vagyok rá, hogy a kitűnő tudós hölgy levelezőtársa lehetek. Ismeretségünk, barátságunk az 1940-es években Pécsett is élt és tevékenykedett Takács Jenő és barátja Csorba Győző levelezésének kutatása kapcsán alakult ki és tart már régóta, remélhetően még sokáig. A kitüntetés átadásakor Dr. Berlász Melinda zenetörténész, az MMA rendes tagja mondott laudációt. Itt olvashatják. Köszönöm a közlés engedélyezését dr. Berlász Melindának és a Parlandó szerkesztőinek.
A díj átadása:
In: Parlando.
5. Örömmel közlöm a Pro Pannonia Kiadó 2021-ben és 2022 karácsonyára kiadott köteteinek ismertetőjét. Itt tekinthetik meg.
6. A Csorba Győző Társaság 2022. évi közgyűlésének dokumentumai itt találhatók az utolsó bekezdésben.
7. A Csorba Győző Könyvtár digitalizált Csorba magnófelvételeiből egy kazettát, kedves számítógépes munkatársam Vezér Tamás Dániel pedig feldarabolta, így most majd apránként közlöm a felvételeket. Érdekesek, fontosak. A hosszabb felvételeket (50-60 perc) részletesen közlöm. Elsőként Csorba Győző egy 1947-es archív rádiófelvételen beszél Pécs akkori művészeti életéről. Mp3 lejátszóval meghallgatható itt.
Köszönöm figyelmüket.