254. Csorba blog. A Csorba Társaság 2023. évi, november 24-ei Csorba estje
2023.11.26.256. Csorba blog. Emberekről, ünnepről, Bertha Bulcsu nyomán szabadon kalandozva neves szerzők között
2023.12.10.255. Csorba blog. Csak ennyi. Csorba vers Sinkovits Imre előadásában. Bertha Bulcsu Medvetáncoltatás című könyvének ismertetése
1. Szokás szerint két új videóval bővítettem a Csorba youtube-csatornát. Az egyik vers Csorba Győző: Ritmus, rend, zene, a másik Csorba Győző: Bogácsné és a púp. Idekívánkozik egy fontos megjegyzés: mindkét vers a Ritmus, rend, zene című hanglemezről került a csatornára.
Ezen a hanglemezen Csorba mondta verseit, lemezoldalanként tizennégyet, azaz összesen huszonnyolcat. Kérem, ahol azt olvassák megjegyzésként, hogy a költő mondja a versét, vagy a verset xy színész mondja el, azt föltétlenül hallgassák meg, olvassák el. Nyilván azokat tartotta érdemesnek saját fölolvasásra, s a színészeknek is azokat ajánlotta elmondásra a költő, amelyeket legjobban szeretett, legfontosabbnak tartott.
Itt áttekintheti, mely verseket, szövegeket hallgathat meg a csatornán. (2003. XII. 02. 02. föltöltés!)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. A mai Csorba vers a válogatásomból:
CSAK ENNYI Sinkovits Imre előadásában
Ejtegetem kitörlöm
unom vissza se pörlöm −
Van jónéhány akit még
őriztem óva nemrég
s gondolva bármelyikre
arcukra és szemükre
szívem oly döngve dobbant
hogy azt hittem kirobban
kirobban és kirebben
mind szélesebb körökben
s beszórja fájdalommal
minden tájam ahol van
hogy szenvednem miatta
hogy kell magam harapva
Nemrég nemrég
Ma mintha
fáról levél leringna
melyhez közöm semennyi
nehéz is észrevenni
Csak ennyi
(Szemközt vele. – Bp. : Magvető, 1991. – p. 68. ; Kétféle idő : A szerző válogatása életművéből. – Bp. : Trikolor : Intermix, 1995. – p. 154.)
Gyönyörű, de nagyon szomorú, lehangoló vers az elmúlásról. Nem is elemezgetem. Csak rezignáltan megjegyzem magamban én is: csak ennyi…
5. Az előző blogban a Csorba Közgyűlés beszámolója lassan nyílt, most egy más fájlformátumban teszem közzé, remélem, így gyorsabban letölthető lesz.
6. Amint ígértem, most Bertha Bulcsu Medvetáncoltatás című kötetét ismertetem képes összeállításban.
A teljes kötet itt olvasható a Digitális Irodalmi Akadémia Bertha oldalain, ajánlom figyelmükbe. Én az összeállításomban bemutatom magát a kötetet és abból néhány részletet. (A barát levelét, mely a keretet adó írás magyarázata és A balatoni gyors, A kör bezárul és a Petúr kardja című írásokat.)
A képes összeállításból pontosan tájékozódhatnak a könyv tartalmáról. Én csak annyit tennék hozzá, hogy a kötet írásai olyanok, mintha a színpadon egy alakot, tárgyat, történést hirtelen óriási fénykoszorúba vonnának, úgy, hogy általa a háttér, az egész előadás kiteljesedne, értelmezhetőbbé válna. Másképpen: hazánk és a világ egy-egy neves vagy névtelen szereplőjét, eseményét villanófényben látnánk, miközben a villanófény mögött felsejlene az egész társadalom, a táj, az emberek, nagy világtörténelmi események. A rövid novellákból, melyeket a külföldi baráttal való levelek ismertetése fog keretbe, a teljesség és a valóság rajzolódik ki előttünk, úgy ahogyan a költő kéri:
az igazat mondd, ne csak a valódit,
a fényt, amelytől világlik agyunk,
hisz egymás nélkül sötétben vagyunk.
(József Attila: Thomas Mann üdvözlése. Kérem, hallgassák meg a verset Mácsai Pál előadásában, itt.)
És hogy miért vonzódom Bertha műveihez és az íróhoz, arról itt olvashatnak az 5. pontban. Visszatérek még a kötethez és Berthához a kötet egyik írásának ismertetésével a következő blogban. Nagyon fontos, mára még jobban felerősödött esemény rajzolódik ki belőle, mintha az író valamilyen váteszi jóslatot vetett volna papírra
Köszönöm figyelmüket!