193. Csorba blog. Weöres, Nagy Imre, Iszlai Zoltán
2023.01.09.195. blog. Csorba Zsolnay-verse és Zsolnay emlékek
2023.01.16.1. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
2. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
3. Kedves Levelezőtársak, titkári teendőim legrosszabb pillanatához értem. Itt az új év, ami a Csorba Győző Társaság életében is új évet jelent, ez pedig egyben új költségvetést is. Kérem ezért minden kedves olvasómat („Nekem a kérés nagy szégyen”!) szíveskedjen rendezni a tagdíját, vagy akár hivatalos tagság, belépés nélkül is támogassa munkánkat. Persze, a támogatót szíves-örömest taggá léptetjük elő, ha azt kívánja.
A tagdíjakban nincsen változás: dolgozóknak évi 2000,− nyugdíjasnak és diáknak évi 1000,−Ft. Bár csak sok diák volna, de egy sincsen… A támogatás összege bármekkora lehet a fent jelölt összegek felett is:)
Fizetni továbbra is a megszokott módokon lehet: átutalással, a bankfiókban személyesen (Takarékbank Zrt, Pécs, Bajcsy-Zsilinszky u. 7, 76622 ; telefonszám: (06 72) 215 377), vagy nekem, hivatalos nyugta ellenében. Számlaszámunk: Takarékbank Zrt 50400113-16108561 Az átutalásra ne felejtsék el ráírni: “A Csorba Győző Társaság 2023. évi tagdíja” A piros (sárga?) csekkel való befizetést sem a bank, sem én nem ajánlom. De ne feledjük: kétszer ad, ki gyorsan ad… Ezért én nem felejtem el megemlíteni eddigi két leggyorsabb befizetőnk, (már sokadszor!) Kiss Tamás és dr. Zalay Szabolcs nevét. Köszönet nekik.
4 Csorba mai verse a válogatásomból:
Alkotórészi sors – üdvözülni
csak így lehet a halál ellen feszülni
élve megszünni lenni egynek
válni porszemévé a tömegnek
Hátrahagyott versek, 1962-1993. Pécs : Pro Pannonia, 2000.
A vers sem kötetben sem folyóiratban nem jelent meg, talán még nem találta késznek a költő, címet sem adott neki, elfeledte. Bertók László beválogatta a Hátrahagyott versek című kötetbe az 1963-ban, a versírófüzet bejegyzése szerint III. 10-én írt négysorost. (A versírófüzetekből cím nélkül felvett művek a vers első szavait kapták címként.) Csorba azt mondta, szeretne másokat élni segíteni, vagy ahogyan másutt fogalmazta a Lámpás című versében, „Csonkulni másokért, az az igazi épség”. Nem véletlenül tettem linket a két címhez, ajánlom, kattintsanak rájuk. Az első egy beszélgetés Tüskés Tiborral, a második egy vers. Mindkettő arról (is) szól, mit tehet, tegyen a költő. Mindkettő segít megérteni a töredékben található üdvözülni szó fontosságát és értelmét. Idézek a Tüskés-féle interjúból:
„– Hogy én mit tudok majd még mondani a huszonegyedik század emberének? A történelem nem epikus folyamat, hanem drámai. Hatalmas feszültségek sorozatos szembenállásán, időleges megoldódásán, majd újratermelődésén át megy előre. De valami mindig állandó benne, s ez: a humánum. Itt-ott üldözve, megszégyenítve, sőt félig eltiporva szívósan él, s minden keserű tapasztalat ellenére úgy érzem, hogy erősödik is. Ha ebből a humánumból valamit sikerül verseimben megmutatnom, s ha ennek a humánumnak a gazdagodásához valami kevéssel hozzá tudtam járulni, akkor ez – hiszem – megmarad belőlem a huszonegyedik század és talán még a későbbi századok emberei számára is. S ezeknek az embereknek egyúttal azt üzenem: maradjanak meg embernek, s ha ebben verseim egy parányit is segíteni tudják őket, örülök neki.”
In: Kritika, 1985. 11. sz. 21-22. p. = Tüskés Tibor: Az utolsó évszak. Pécs, 1997. Pannónia Könyvkiadó. 99-111. p.
5. Most bemutatom az ígért, de sajnos méltatlanul háttérbe szorult kezdeményezésünk végre megvalósult első részét, hála két vállalkozó kedvű segítőmnek, prof. Aknai Tamás művészettörténésznek és Szabó György informatikusnak. Régi tervem, mondhatom álmom volt, hogy A város oldalában című Csorba beszélgetéskötetből hangoskönyvet készítsünk. Aknai Tamás volt kedves felolvasta a könyvből Csorba válaszait, Szabó György pedig a kérdéseket, amelyeket anno Csuhai István a Jelenkor akkori főszerkesztője tett fel a költőnek. Mondhatnánk Csorba Győző „magyar hangja” Aknai Tamás, Csuhai Istváné Szabó György. Mivel nagyon hosszú volna az egész, most csak az első fejezet készült el. Köszönet a grátisz végzett munkáért.
Ha úgy ítélik meg, folytatjuk a hangoskönyv digitalizálását. Vigyázat! másfél óra;), öreg gépeken lassan töltődik.
A következőkben majd Csorba rövidebb interjúiból, nyilatkozataiból is digitalizálunk hasonló módon.