178. Csorba blog. Halottak napja
2022.10.29.180. Csorba blog. Meghívó, hírek.
2022.11.14.1. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
2. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
3. Galsai Pongrác, Csorba egyik legjobb barátja Pécsen született, 1927 október 31-én, nemrég volt az évfordulója. Egy képpel és egy történettel emlékezem az életvidám, enni-inni mindig kész gargantuai alkatú Galsaira. Kinek alkatát, éppúgy örökölte a fia, a minap túl korán elhunyt Galsai Dániel, mint Gargantuáét az ő fia, Pantagruel.
A Keszthelyen, a Balatoni Írótalálkozó, 1982. szeptember 2-án készült kiemelt képről kiderül, mennyire igaz, amit a gargantuai alkatról írtam. Galsai egyik kötetének ajánlása a költőnek.
Csorba emlékezése Galsairól. Csorba egyik verse Galsai Pongrác halála után.
Galsai írása Csorbáról itt olvasható. Ajánlom figyelmükbe mindegyik írást-verset.
Galsai Dánielről se felejtkezzünk el. Róla itt egy nekrológ. Szeretni való, nagyon tehetséges fiatalember volt, bár ezt liberális és baloldali véleményvezérek talán nem mondanák róla. Ha jól emlékszem, levelet is váltottam vele, mikor a Csorba és barátai című kötethez kértem tőle esetlegesen nála föllelhető, édesapjának írt Csorba levelet. Ha már Csorba levelei szóba kerültek, ajánlom figyelmükbe a fent említett kötetet, amelyben Csorba és Galsai egymáshoz írt leveleit is elolvashatják. Érdekes és egyben korfestő olvasmány.
Isten nyugosztalja békében az immár a halálban is egymásra talált apát és fiát. Legyen számukra könnyű a föld.
3. Kedves levelezőtársaim, ismerőseim internetes gyakorlatát figyelve rájöttem, ők kevesebbet „magyaráznak”, mint én, de szinte napi rendszerességgel közölnek verset, mint például Takáts Gyula unokahúga, Parill Orsolya a költő hagyatékból.
Elhatároztam, Csorba verseivel én is így teszek itt a fészbukon és csak a Csorba honlapon engedélyezek magamnak némileg bővebb ismertetést. Hagyjuk a fészbukot annak, ami, a gyors információcsere platformjának. (Azért a Csorba honlap bejegyzéseiről a fészbukon is hírt adok.) Átnéztem a Csorba honlapot, de előtte kíváncsiságból megnéztem a Petőfi Irodalmi Múzeum Csorba oldalait is: 3546 találatot kapunk, ha ezen az oldalon a Csorba Győző művei menüpontra kattintunk.
Én szerényebb vagyok: a csorbagyozo.hu honlapon itt sorolom fel a digitalizált Csorba műveket. Ezek között van
17 önálló verseskötet
9 válogatott verseskötet
5 levelezéskötet
3 prózai kötet
1 átdolgozás színműre
1 hanglemez (Csorba mondja verseit)
2 bibliogáfia
1 katalógus (Csorba Emlékszoba, Pécs Tudásközpont)
8 önálló kötet a költőről és műveiről
7 versfeldolgozás énekkarra, zenekarra, gitárral
1 Csorba által szerkesztett folyóiratszám (Ív),
és vannak még
hang- és videofelvételek, felsorolásuk itt.
A Petőfi Irodalmi Múzeum Csorba oldalain található össze mű közül én azokat szerkesztettem a honlapra, amelyeket valamilyen szempontból fontosnak találtam, egy-egy esemény, évforduló kapcsán részletesebben ismertettem. Nálam nincs számláló, de megpróbáltam összeadogatni a tételeket: kb. 350 vers lett, tizede annak, ami a DIA oldalain látható. (Most szerénytelen leszek, de a teljesség kedvéért megjegyzem, hogy a PIM Csorba oldalainak összeállításában Bertók László és Csorba Győzőné, Margitka javaslatára én voltam a „szakértő” — az oldal készítői híják így a szerzők munkáinak, hagyatékának gondozóját —, tehát minden ottani megjelenésben az én munkám benne van.)
Végül úgy döntöttem, az én szerényebb válogatásaim alapján, különösebb kommentár nélkül, betűrendben (esetleg képpel) közlöm majd a fészbukon a Csorba verseket, talán hetente kettőt-hármat. Így nem leszek unalmas, tolakodó, de vers nélkül sem hagyom a látogatókat. A betűrendbesorolás könyvtári szabályai szerint elöl vannak a számok, így kezdem én is, jöjjön tehát az első vers:
1. változat [Azaz Első változat]
„… ráaggatott diszeiből egy nőre”
Ady
Ravasz nárcizmus: úgy látom magam
s úgy szerettem belé magamba,
hogy az ő szeme, orra, ajka
kapott varázs értelmet általam.
De a végső kifejlet hátra van.
Ha kiderül valódi rangja,
(hogy bádogként lapul aranyra)
aláztatása lesz határtalan.
De magamat is megutálom:
minek kellett e méltatlan szerep,
a saját-főztű kábítószerek,
hazudnom, hogy ő szép, hogy ő szeret?
Ha a tüzet magam csinálom,
szégyen ha még meg is csodálom.
Csorba egyik kedves költője, különösen fiatal korában Ady Endre volt. Más verseket is írt hozzá/róla, pl. ezt.
Csorba kedves Ady-fotója.