320. Csorba blog. Nekem a kérés – tagdíj-információ, Arany János, Baranyi Ferenc és Csorba versek, Csorba 1956 október-novemberi levelei Pécsre
2025.01.25.1. Ma két címet ajánlok, de Csorba youtube csatornája helyett „simán” a youtube-ról, tekintve, hogy a letöltés még mindig nem működik. Móra Ferenc: A cinege (hogy ne mindig komolykodjunk) és Arany János: Epilógus (hogy komolykodjunk is.)
Csorba youtube csatornájára feltöltött videók listája. (170 cím; 2025. 01. 19. A címlista itt megtekinthető.)
Nem mindig hétvégén frissítek, ezért, kérem, kattintson időnként a videókra, ajánlja az oldalt barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel az oldalra, ahol nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. Mai vers Csorba válogatásomból:
Epigrammák, Csorba Győző előadásában
BORSSZEMEK
1
Jól megosztottuk a hatalmat!
Hentes, pincér, sofőr, dada,
földmérő, kalauz, Tüzép-
el- s kiadó, kis, nagy, közép
hivatalnok, liftes, tojás-
felvásárló, parkőr, szobás-
nővér… (s ki más még: nincs fogalmad!)
mind, mind a HATALOM MAGA. *
* A Séta és meditáció c. kötetben ez a ciklus és a kötet első verse! 306
KÉTSOROSOK
Ha az isten hivatalnokot ad,
ad hozzá hivatalt is.
Mekkora nagy szerelem, haj! mekkora nagy szere…
(Vagy csak tán a here?) *
* Két kétsoros az Anabázis c. kötetből
Majd belejön – mondják – mint kiskutya az ugatásba.
Meglehet: ehhez már hangja, pofája van is. *
* Vázlatok portrékhoz 2. 371 Lélek és ősz
A szó ünnepe c. kötetből
az Epigrammák c. ciklusból
Egyéb cím alatt
II
Hangod farkasüvöltés, dúvad mancsa a markod.
S kétlábon járkálsz. – Itt valahol hiba van.
Az epigramma története itt olvasható.
III
Vendéglátásra, fogadásra,
van költség reprezentálásra.
Él is vele, meg nem tagadja;
s ha nincs vendég, – magát fogadja.
Csorba szerette a humort, főképpen fiatalabb korában. Így beszélt erről:
„…én régen elég sok epigrammát, humoros verset írtam, és mostanában azon veszem észre magam, hogy már alig tudok egyet is. Megnéztem az újabb köteteimet, és elvétve találtam köztük ilyet. Elsorvasztotta bennem a humoros vénát a halál fölötti elmélkedés. Nem mondom, hogy nem szeretek nevetni, és hogy a humort nem kedvelem. Nagyon szeretem és csodálatos dolognak tartom, és azt hiszem, nem véletlen, hogy egyedül az ember tud nevetni az összes élőlény közül. Még a blőd humort is szeretem. De úgy látszik, most már nem tudok ilyesmit produkálni. Tudod, azok sem viccek voltak, amiket én régen írtam…
CSI: – Valami derű…
CSGY: – Nem derű. A derű alighanem belőlem hiányzik.
CSI: – Úgy értem, hogy a versek már nem ilyen derűsek…
CSGY: – Nem, nem derűsek már. Érdekes volt, egyszer Hamvas Béla megmutatta nekem John Cowper Powys angol írónak az egyik levelét. Powyst ő igen nagyra tartotta. Abban a levélben az állt, hogy Powys nem értette, mi az a derű. Mintha ez valami sajátos magyar dolog lett volna. Hamvas elmondta, hogy hosszú levélben próbálta elmagyarázni neki, de Powys akkor sem értette a lényegét. Ilyen formában én sem vagyok derűs, hanem inkább keserű. Ha én olykor humoros dolgot írtam, az inkább csipkelődő volt. Mint a Galsairól szóló hosszabb epigrammám, amiből idéztem már. Vagy az, amelyik két sorból áll: „Ekkora nagy szerelem szerelem szere” és a következő sor, „vagy tán csak a here”. Hát ez is olyan, tudod, hogy nem képzel az ember egy kék eget, és alá egy sellőt, hanem valamilyen keserű kételkedés van benne, még akkor is, ha az emberek ezt hallják, mosolyogni szoktak rajta. Hát emiatt a keserűség miatt áll hozzám legközelebb a Don Quijote és a Gulliver.” (In: Csorba Győző: A város oldalában.)
Szerintem ezek a fiatalkori versek – hogy még egy fogalmat ideemeljek – inkább vitriolosak, semmint humorosak.
5. Alább több hírt is ajánlok.
5.1 Mezey Katalin, társaságunk tiszteletbeli tagja kitüntetést kapott. Íme a laudáció és a köszönőbeszéd. Gratulálunk szeretettel Mezey Katalinnak és további eredményes tevékenységet kívánunk neki ebben a nagyon fontos „szellemi honvédő” munkában is.
5.2 Villányi Rózsa könyvtáros kollégánk Használt urna eladó című új kötetének bemutatójáról itt olvashat. Már a címadás is kitűnő, figyelemfelkeltő. Megszerzem a könyvet, elolvasom és bővebben is beszámolok róla. Gratulálok és további izgalmas köteteket kívánok „Rózsikának”.
5.3 Hegedűs 2. László kiváló alkotóművész újabb kiállításáról. Már többször is írtam a sokoldalú alkotóról, akit Csorba Győző még fiatalon ismert meg és biztatott. Most másolom egy régebbi, szomorú végkicsengésű levélváltását Csorbával… illetve a költő helyett Noémi lányával.
5.4 Tüke díj, 2024. Halmos Gábor, a Tüke-díj kurátora és működésének fő szervezője mindig küldi aktuális értesítőit a díj körüli eseményekről. A mostanit közzéteszem, itt olvashatják. Gratulálok a régebben kitüntetetteknek és a még ismeretlen újaknak is.
6. Bemutatom még Csorba 1. versesfüzetének 45. és 46. oldalát. (A Barátaim című vers vége a versesfüzet 46. oldalára került.)
Megjelent: Séta és meditáció. Bp. : Magvető, 1965, minden válogatott kötetben és az Összegyűjtött versekben is. A régi, már meghalt barátokat idéző vers a datálás szerint a „nagy októberi” évfordulójának napján született. Az utána következő, Új kor című vers csak az Összegyűjtött versekben jelent meg, a Séta és meditáció című kötetben, ahol az időrend szerint a helye lenne, nem. Mindkét verset talán november 21, a közelgő születésnap – mintegy számadásra késztető időpont – ihlette. A második vers az azonos hangzású, de más jelentésű szavak variációján alapul, játékosnak tűnhet, mégis mély filozofikus jelentést hordoz.
Csorba Győző és a jóbarát, Bertha Bulcsu 1963-ban, egy bizonyára izgalmas beszélgetés közben.
Zárul mára a blog, köszönöm figyelmüket.