287. Csorba blog. Új Írás, ismételten, Diárium először
2024.06.16.289. Csorba blog. Emlékidéző
2024.06.30.288. Csorba blog. Weöres Sándor, Radnóti Miklós, Berzsenyi Dániel, Csorba versek és a szerkesztő maga mentsége
1. Ma három új címmel bővítem a Csorba youtube csatornát. Berzsenyi Dániel: A magyarokhoz. Előadja: Bessenyei Ferenc; Weöres Sándor: Fű, fa, füst. Előadja: Huszárik Kata; Radnóti Miklós: Himnusz a békéről. Előadják a Pécsi Tudásközpont olvasói. Készítette KatillaFilm. Ez a link a szerző és vers nagyszerűsége mellett a különlegessége miatt került a Csorba csatornára. Idézet a linkajánlóból: „Szereted Radnóti verseit? Olvass fel egy versszakot, és mi a részletekből összeállítjuk a teljes verset! 2014. április 1-10-ig, a Tudásközpont 2. szintjén várjuk azokat, akik szívesen olvasnának fel Radnóti versei közül. A felvételeket a Magyar Költészet Napján, 2014 április 11-én az Egyetemi Könyvtár honlapján tesszük közzé, így emlékezünk a költő múzsájára, Gyarmati Fannira.” Az is fontos szempont volt a közzétételnél, hogy a KatillaFilm szerkesztője, Ambrus Attila József, munkatársam volt, és a felvétel a munkahelyén, a Pécsi Tudásközpontban készült. Kérem, nézze meg a felvételt!
A Fű fa füst című Weöres verset a költő születésének évfordulójára – 2013. június 22 – emlékezve ajánlom figyelmükbe. Hunyadi Józsefnek a költőről 1961-ben készített fotóját is ebből az alkalomból közlöm a Fortepan képgyűjteményből. Ld. 5. pont.
Itt áttekintheti a csatornán meghallgatható versek, szövegek listáját. (2024. V. 28.)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. A mai Csorba vers válogatásomból nem is egy, hanem több Csorba epigramma. Címszavak szerint összeállított Csorba-versválogatásomban az egy számnévvel kezdődő verscímekhez értem. Úgy gondoltam, egyben most egy régi „maga mentségemet” is idézem a versek mellett, emlékeztetve olvasóimat a blogok szerkesztgetése közben esetleg előforduló (sőt, sajnos biztosan előforduló) egyes hibáim okára, összefoglalva, egyúttal egy csokorra valót a költő kedves műfajából, az epigrammákból. (Az egy szavak ismétlése most szándékos!)
És akkor a mentségem arra, amire nincsen mentség, a hibákra. (Forrás itt olvasható, de most frissítve, bővítve, javítva teszem közzé). Az idézőjelet a javítások, bővítések miatt nem alkalmazom. A 300 esetben használt hírlevél elnevezés helyett, immár 278. alkalommal a blogot nevet adom/adtam a bejegyzéseimnek.) Tehát akkor a szöveg:
Kicsit „öregecskedő” (idézet egy volt magyar (?) miniszterelnöktől:) alak vagyok már, mindenképpen öreg a szgépes (ezt a rövidítést a számítógépes ismereteim felcsipegetése közben tanultam) szerkesztéshez. Ezért bizony nehezemre esik a hírlevelek/blogok, a youtube-csatorna, de különösen a facebook-bejegyzések (posztok?) szerkesztése. Kérek mindenkit, ne haragudjanak, ha egy-egy betűt elütök, esetleg kicsit nyakatekerten fogalmazok.
Jelzem, ami látszólag „csak” egy hírlevél/blog, youtube csatorna, azt én több más helyen/helyre is közlöm vagy elmentem. Tehát egy oldal szerkesztésének, közzétételének menete:
- Először a honlapszerkesztő oldalon WordPress honlapszerkesztővel összeállítom az oldalt, (szöveg- és képszerkesztés) majd az egészet
- elmentem word formátumba. Ez egyben arra is jó, hogy egy másik formátumban ellenőrizzem a „kéziratot”. Sok helyesírási hiba kiszűrhető így. Ráadásul ilyenformán a blogok szövege megmarad akkor is, ha az internet netalán összeomlik. (Ezt a munkafolyamatot tulajdonképpen lektorálás helyett is alkalmazom, mintegy „önlektorálást.) Mióta kedves barátom, dr. Hernádi László már az égi kiadókban írtja a fogalmazási, helyesírási hibákat, s nem lektorálja szorgalmasan szövegeimet, azóta magamra maradtam. Amit írok, azért már kizárólag magam felelek, semmit nem foghatok szegény barátomra. Istenem, kedves Laci, de hiányzol! (No, nem azért ám, hogy rád foghassam a hibákat😉. Ahogyan az örökös zsörtölődéseink és főképpen Kiss Tamás barátunkkal közös, vezetéseddel megejtett étteremlátogatásaink is nagyon hiányolom.) Ne feledj minket, véletlenül még itt lent maradókat „égi magasodban” sem.)
- Hogy én meg ne feledjem, miről is szól a bejegyzés, folytatom azzal, hogy a word hibajavításokat egy másik ablakban elvégezve egyszerre a wordpress honlapszerkesztőbe is átvezetem.
- A hírlevelet/blogot végül közzéteszem a Csorba honlapon.
- 126 címre elküldöm e-mailben az értesítést az új blogról.
- Ezután a facebookra is értesítést küldök, fölhívva a figyelmet az új Csorba blogra. Sajnálatos de a fészbúkot még mindig nem igazán „vágom”, nem is szeretem, rengeteg fölösleges hírt bejegyzést zúdít rám. (Ld. redundáns szöveg, kép.) A többszöri változtatás miatt pedig az értesítést már vagy négy facebook címre kell küldenem: alapinter; alapinter/Csorba; Csorba Győző; pinter2laszlo és agyamelszáll. Ja, ilyen nincsen, ezt csak magamnak szoktam mondogatni…
- Mire a fentiek szerint egy hírlevéllel készen vagyok, erőst unom, néha már utálom a formázgatást. Szeretnék csak a szöveggel foglalkozni, az volna a legjobb, de ha csak magamnak leírom, amit szeretnék, azzal nem sokat segítek Csorbának. Igazat kell adnom Nagy Imre professzornak, aki nemrég azt mondta nekem, már nem először, mennyire nehéz számára a számítógépes munka: régen csak elolvasta a forrásokat, aztán megírta a tanulmányt/könyvet (a professzornak hihetetlen memóriája van, amit elolvas, az szinte szó szerint a fejében marad, akár jegyzetelés nélkül is) és kész a mű. Most meg mindenféle új dolgok tanulására/alkalmazására késztetik a kiadók. Hát még engem az önként vállalt Csorba-mentés…
- Igyekszem becsülettel végezni a dolgomat, de a sok ide-oda alakítás miatt és a bolhányi betűk nézésétől estére már alig látok, könnyebben ejtek hibát.
- Erőmtől tehetségemtől telhetően igyekszem jól végezni a feladatomat, ha mégis marad valami hiba, az az én készülékemben van;) :(, semmiképpen ne vetítsék ki a tárgyalt dolgokra, emberekre, főképpen ne Csorbára.
- Kérek mindenkit, aki valami hibát észrevesz, akár a levelezős, akár a fészbúkos, akár az emléklapos változatban, írja meg nekem, hogy javítani tudjam. Minden hibajelzést megköszönök!
- Megismétlem, hogy az e-mailos értesítésekről bárki egyszerűen leiratkozhat, ha a honlap szerkesztésével, szövegével nem ért egyet, értékeléseim sértik v. zavarják.
- És akkor még egy bonyolult, újabban vállalt feladat a Csorba youtube csatorna szerkesztése. A firefox szerkesztőben kiválasztom a youtube csatornáról a megfelelő verseket, szövegeket, ill. magam állítok össze valamilyen anyagot, majd letöltöm a szgépemre. A letöltött mp4-es anyagot aztán a Google Chrome szerkesztőben közzéteszem Csorba youtube csatornáján. Ha pedig mp3-as összeállítást találok (sok ilyen hangfelvétel van!), azt előbb egy internetes alkalmazással konvertálom mp4-es dokumentummá, mert a youtube szerkesztő, csak ilyen formátumban fogadja a dokumentumokat. Legeslegvégül pedig ezeket a csatornára feltett anyagokat „beszerkesztem” a Csorba blogba. (Ld. fent. az 1. pontot.)
- És akkor még a képanyag szerkesztése. Az sem egyszerű, először a konvertálások, majd a honlapra történő feltöltés miatt. De nem is untatom tovább a kedves olvasót, csak jelzem: mi kell egy csili-vili honlap elkészítéséhez.
- Hát „így néz ki” egy Csorba blog összeállítása. Mennyire igaza van Nagy Imre professzornak! Mert mi kell egy jó könyv, tanulmány összeállításához? Jusson eszünkbe Ráskai Lea is, neki mi kellett egy könyv leírásához, másolásához: toll, ténta, papiros, gyertya (ami a körmére ég;) és persze szorgalom. (A papírost kivéve ezeket maga is elkészíthette!) S mi kell nekem: számítógép, nyomtató, másoló, elektromos áram, internet, internetes tárhely, amelyek közül magam semmit nem tudok előállítani, de az utóbbi hármat tetszőleges terrorista(állam) egy kis munkával azonnal tönkre tudja tenni. Bizony mondom, veszélyes korban élünk, veszélyesebben, mint a dinók ellen kőbaltával harcoló ősember, mert ő meghalhatott magányosan vagy néhány társával együtt a harcban, de a modern, piszkosul felvilágosodott ember egy gombnyomással akár az egész emberiséget el tudja pusztítani. Mert hol van már a béke és vajon mennyire lehet jogos Radnóti bizakodása:
Nyarakra gondolunk s hogy erdeink
majd lombosodnak s bennük járni jó,
és kertjeinknek sűrü illatában
fáján akad a hullni kész dió!s arany napoknak alján pattanó
labdák körül gomolygó gombolyag,
gyereksereg visong; a réteken
zászlós sörényü, csillogó lovakszáguldanak a hulló nap felé!
s fejünk felett surrog és csivog
a fecskefészkektől sötét eresz!
Így lesz-e? Így! Mert egyszer béke lesz.Ó, tarts ki addig lélek, védekezz!Bizony, a lélek kitart, de sajnos a békére törő ordas hadak is. Vajon melyik bírja tovább? A béke himnusza nem véletlenül került a youtube csatornára. (Ld. fönt.)
Végezetül a Mai Csorba vers című sorozatomból küldöm az egy címszóról eszembe jutott Csorba epigrammákat, mindenki válogassa ki közülük, amelyikről úgy érzi, egy vagy sok ismerősére, vagy akár sajátmagára ismer bennük.
Jó szórakozást!
Egy ifjú költőre
Jársz-kelsz, mint aki szédül, vagy titkos sebet őriz:
ríva fakad, kire rápillantasz. No, fülelj ide csöppet:
mártír-kép senkit nem emelt az Olympra idáig,
oly költői ne légy, és tán költő leszel öcskös.
Vie romancée
Szelleme ormaihoz nem férhet törpe agyával:
hálóbocskorait kezdi ki, rágja vigan.
Egy kritikusra
Hajts térdet és fejet, poéta,
s örülj nagyon:
versed kegyeskedik agyon-
ütni, lám, egy analfabéta.
A beérkezett
Gyors rangjával nem tudja, mit tegyen. –
Morc és nyűgös, ráncolja homlokát,
s álla alá gyűjt gondosan
egy nagyságos tokát.
A szerény
Szembe dícsérik: mint a lány,
a boldogságtól olvadoz.
Dícsérjük: elolvad talán.
A gerinces
Főnöke szól hozzá, reszket, mint a nyárfa a szélben.
Ám odamond neki jól, hogyha magára marad.
Finnyás disznó
Mocsokban turkált reggel óta,
s hogy asszonya köténye délben
foltos volt kissé, vérig sértve szólt a
másikhoz: „Ejha! erről is
megvan a véleményem!”
És itt elmélkedhetnénk is akár Csorba természetéről, arról, miért volt sok szerető olvasója mellett sok haragosa, ellenzője is. Csorba ugyanis nem csak az epigrammákban vagy verseiben ostorozta (név nélkül) a buta, rossz, gonosz embereket, hanem az életben is ugyanígy elmondta szemtől szembe a kifogásait, álljon bár előtte nála magasabb polcon levő ember, főként politikus, vagy akár törtető és ugyanakkor tehetségtelen „művész”. Aztán persze seregesen jöttek a senkik…
5. A Fortepan fotóalbum oldalán már többször jártam. Most Hunyadi József magángyűjteménye került elém a hihetetlenül gazdag gyűjteményből. De ezekről a régi Pécset és pécsieket is idéző fotókról majd a következő blogban. Addig is jó böngészést a fenti linkről!
Köszönöm figyelmüket.