238. Csorba blog
2023.08.27.240. Csorba blog. Emlékezés Csorba és a pécsi irodalmárok sírjánál, Rajnai László, PécsiLIT fesztivál
2023.09.09.Felhívás, kérés
Egy ember addig él, amíg emlékeznek rá. (Fekete István író)
A veled együtt nevetőket könnyen elfeleded, de soha nem feleded el azokat, akikkel együtt sírtál. (Halil Dzsibrán, angolos átírással Kahlil Gibran), arab művész, költő és író
Szokásunkhoz híven sírjánál, a Pécsi Köztemetőben emlékezünk szeptember 13-án Csorba Győzőre. Kérünk mindenkit, aki tisztelője a költőnek jöjjön el 16 óra 30 percre a síremlékhez, annál inkább, mert egy új hagyományt szeretnénk indítani.
A Csorba sírnál tartott rövid megemlékezés után rövid temetői „irodalmi” sétára szeretnénk meghívni minden jelenlevőt. Csorba Győző sírjának közelében pihen a fél Jelenkor szerkesztőség. Éppen a Csorba mögötti sorban, egészen pontosan Csorba Győző sírja mögött Szederkényi Ervin Jelenkor főszerkesztő sírja látható. Csorbával egy sorban, tőle pár sírhelynyire Galambosi László költő végső nyughelyét találjuk, tovább haladva Tüskés Tiborét, aki a Jelenkort igazán ismertté, országosan híressé tevő szerkesztő volt, majd kicsivel odébb a közelmúltban elhunyt Bertók László Kossuth-díjas költőét és feleségéét, Erzsébet asszonyét. Szinte Bertók László mellett nyugszik a Pécs és Baranya kulturájáért már az 1960-as évektől felelős vezető, Takács Gyula. Békességben alusszák álmukat egymás mellett a „kulturpolitikus” és az alkotók, akik kezdetben szemben álltak egymással, aztán később békésen együttéltek, most meg már, mást nem is tehetnek, egymás mellett töltik örök pihenőjüket. Közben persze megállhatunk, fejet hajthatunk más pécsi művészek, tudósok, sportolók sírjánál is. Arra gondoltam, nyilván van köztünk, látogatók között különösen szeretett alkotója mindenkinek, s aki akar, mondhatna verset kedves halottja sírjánál, vagy akár saját szavaival mondhatná el emlékét az elhunytról. Végül, ha még nem fáradtak el, a temetőkápolnához közel van Várkonyi Nándor sírja is, aki a pécsi irodalmi élet és folyóiratkiadás mozgatója volt, többek között a Sorsunk folyóirat és a Batsányi Társaság Könyvtára sorozat szerkesztőjeként.
Képek a látogatáshoz: Irodalmi séta a Pécsi Köztemetőben. (A megnyíló ablak bal felső sarkában a diavetítésre kattintva a képek teljes nagyságban láthatók.)
Két örömteli hír
Most kaptam az értesítést, hogy dr. Pesti János, nyelvész, nyelvtanár, helynévkutató Pécs Megyei Jogú Város Közgyűlésének 2023. évi díjazottjai között, Pécs város napján, a Kodály Központban, a PRO CIVITATE DÍJ elismerést vehette át életműve elismerésként. Dr. Pesti Jánosnak a Csorba Társaság is sokat köszönhet, hiszen az ő fejéből pattant ki a Társaság ötlete, aktív rész vállalt megalapításában és sokáig működésében is, én pedig a hallgatója voltam a Pécsi Tanárképző Főiskolán, 1968-1972 között. Szeretettel gratulálunk Tanár Úrnak, a kitüntetéshez és további aktív éveket kívánunk neki jó erőben egészségben. Kérem, olvassák el az ajánlott interjút.
A másik örömteli hír, hogy a város idén is kiadta a Csorba Győző – Pécs Város Közművelődési Díjat. 2023-ban Vatai Éva kapta az elismerő kitüntetést. A tanárnő magyar, francia és dráma tárgyakat tanít a Pécsi Leöwey Klára Gimnáziumban. Szeretettel gratulálunk a Társaság nevében.
A díjátadóról itt olvashatnak beszámolót.
1. Ezen a hétvégén is két új videóval bővítettem a Csorba youtube csatornát. Ezúttal két Csorba verset hallgathatnak meg a költő előadásában: Esti ablak mögött és Előszó. Az Esti ablak mögött itt olvasható az Előszó pedig itt.
Kérem, látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. A mai Csorba mű válogatásomból:
BORSSZEMEK
1
Jól megosztottuk a hatalmat!
Hentes, pincér, sofőr, dada,
földmérő, kalauz, Tüzép-
el- s kiadó, kis, nagy, közép
hivatalnok, liftes, tojás-
felvásárló, parkőr, szobás-
nővér… (s ki más még: nincs fogalmad!)
mind, mind a HATALOM MAGA.
2
Csáky szalmája, ebek harmincadja. – –
Addig nem baj, amíg nem az enyém.
Addig baj csak, amíg nem az enyém.
3
Kúszán csapkodnak szavaik, mint vak hadonászók,
mint lámpát leverő kocsmai bősz duhajok.
Azt nem bánják, hogy kin, min s mért döndül az öklük;
egy bizonyos: magukat meg nem ütik sohasem.
4
Cifrát mondsz. – Megsértődik-e,
akkor még nem mutatja.
Előbb lemér, fölmér, kimér:
majd rúg, vagy – elfogadja.
Első megjelenés: Séta és meditáció. – Bp. : Magvető, 1965. 19–20. p. Utána minden válogatáskötetben és az Összegyűjtött versek című kötetben is megjelent. Tudható, a költő a sokakat hallgatásra ítélő időkben az epigrammákat csípős „borsszemekként” szórta/vágta a a versből sokszor magukra ismerő politikusok, valamilyen pozíciót kapott „közszereplők” (legyen az akár portás) szemébe, mert ők „mind, mind a HATALOM MAGA.” Más mód nem nagyon volt az ellenállásra annak, aki élni és családot fenntartani akart a kemény vagy akár lágy diktatúrában.
Köszönöm kitartó figyelmüket és várom Önöket a temetői sétára.