236. Csorba blog. Versek és egy dokumentum
2023.08.13.238. Csorba blog
2023.08.27.237. Csorba blog. Új felvételek a youtube csatornán, a Bosszú és a Rom Viktor és a kis bula című versek bemutatása, idézetek Csorbáról a könyvtárosról és könyvtárostól.
1. Ezen a hétvégén két új videóval bővítettem a Csorba youtube csatornát. Egy kissé gyenge minőségű super 8-as filmről készült felvételt teszek közzé, amelyen Csorba Damjanich utcai kertjében játszik unokáival, lányaival, feleségével és Ciprián pap sógorával. Mivel pedig ma Szent Istvánt ünnepeljük és egyben békét kívánunk Ungvárnak, Sík Sándor Szent István himnuszát ajánlom a TV21 Ungvár 3 évvel ezelőtti felvételéről.
Kérem, látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. A mai Csorba mű válogatásomból:
Bosszú
Amaz ifjú legény helyett
most mellette én mehetnék
vagy pontosabban: hogyha én
belé tudnék most bújni abba
mármint amaz ifjú legénybe:
térdét meg-megrogyasztanám
bokáját elferdíteném
fejét forgatni kezdeném
vállát meg-megrándítanám
száját kicsucsorítanám
járását elcsámpítanám
nézését megkancsítanám
talpáig elcsunyítanám
hogy mindenki nevesse ki
s ő is bújjék előle el
egy fa mögé egy kapualjba
s ne találhasson rá amaz
menjen tovább csak egyedül
s amikor ő végül kilép
a fa mögül a kapualjból
akkor már konkurencia
nélkül lehessek a lovagja
és ettől fogva mindig én
s nézni se tudjon másra többé
1982. II. 24.
Megjelent: Hátrahagyott versek. (Pécs : Pro Pannonia, 2000.) A verset Bertók László válogatta be, a Hátrahagyott versek bemutatójaként a Jelenkor 2000. évi 7-8. számába. (759. p.) Csorbát bántotta csonkasága, bár ezt nem mutatta ki soha. De nyilván sokszor eszébe jutott, amikor „deli”, „hibátlan” legényeket látott büszkén sétálni szép leányok, nők mellett. Meg is tapasztalta a hiány okozta hátrányt például egy viszonzatlan fellángolás után, amely fellángolást éppen a fiatal lány fejét elcsavaró fiatal legény megjelenése oltotta ki. A versbéli BOSSZÚ Bogácsnééra hasonlít, aki az őt kicsúfolókat a mindig magával hordott hatlövetűjével – a verseivel – teríti le. Itt most a költő „elcsámpítaná”, „megkancsítaná”, „elcsunyítaná” amaz ifjú legényt, hogy ő, a csonka, konkurencia nélkül maradjon. Tudható az is, hogy Csorba csalódása mikor és hogyan esett, hiszen a történetet maga írja meg ez előtt a vers előtt pár hónappal, a Rom Viktor és a kis bula című, 1981. augusztusában írt és eredetileg az Élet és Irodalomban megjelent (1982. II. 12. 9. p.) versében. Mivel ebben a csalódásban nem csak a költő és költő csonkasága, hanem a közte és a „kis bula” közötti korkülönbség is szerepet játszott, ezért itt „hatlövetűjét” Csorba maga ellen fordítva, magát kicsúfolva írja a Tan-románcot.
5. Úgy érzem, keveset emlékeztem a könyvtáros Csorbára. Ma egy ilyen írás összeállítás került a kezembe a Könyv, Könyvtár, Könyvtáros című folyóirat 2016. évi 12. számából.
Csak annyit tennék hozzá, én magam is szolgálatnak éreztem, érzem a könyvtárosságot, csakúgy, mint a költő, aki élete egy igen jelentős részét könyvtárban töltötte. Erről egy külön fejezet szól a honlapon, itt. Sajnálatos, a honlapnak ez a fejezete kicsit összezavarodott a régi honlapból való konvertáláskor, ezért a linkek félrevezetők lehetnek. Igyekszem javítani a hibákat. Addig itt is elérhetnek könyvtárról, könyvtárosságról szóló Csorba írásokat, vallomásokat.
Köszönöm figyelmüket.