32. Csorba blog. Mi lesz (A test nyelvét…)
2020.12.10.34. Csorba blog. Aki sok szépet…
2020.12.14.(Az összes verskézirat linkjeit itt gyűjtöttem egybe.)
1. Ebben a blogbejegyzésben egy kötetben meg nem jelent vers kéziratát mutatom be.
Már a vers címe is furcsa, a két oldalra lejegyzett vers is az. Az egyik oldal jpg-változatát alább közlöm. A teljes vers pdf-formátumban itt olvasható.
A vers word-szerkesztőbe írt változata:
A volt vőlegény visszaviszi az ajándékokat
Idegennél rosszabb vagyok:
fényes palástom
nem ragyog,
kínlódva ásom
torkomból jeges szavaim elő.
Ó, ha visszajönnél hozzám,
megtetézve visszahoznám!
A tájkép fényes útjai,
melyeken
az öröm langyos kútjai
fakadtak, hidegen
nyúlnak el, miként az óriáskígyók.
Ó, ha visszajönnél hozzám,
megtetézve visszahoznám!
Anyád pergő nyelve
megmaradt,
nézem holttá hűlve:
csúf eset lehet –
arcán a zavar cseppjei csillognak.
Ó, ha visszajönnél hozzám,
megtetézve visszahoznám!
Ne szóljunk egymáshoz:
csak fájna.
Bújjunk el az álmos
homályba,
amely szétvivő nyomaink mögé száll.
Ó, ha visszajönnél hozzám,
megtetézve visszahoznám!
Amit adtam, összeszedem:
így akarod –
nincs már dísz kezeden,
markomban egy sereg halott,
csukd be, kérlek, utánam az ajtót!
Ó, ha visszajönnél hozzám,
megtetézve visszahoznám!
A vers szerintem Csorba elbocsátó szép üzenete lehet, még a Margitka előtti időből. A refrén és a vers azt mutatja, a régi kedvest még sajnálja, visszakívánja a költő. Kötetben nem jelent meg. Azt gondolom, nem véletlenül nem közölte Csorba. Túl személyesnek és Margitkája számára talán bántónak gondolhatta. Verstani elemzéssel továbbra sem foglalkozom, mindenki döntsön maga.
2. Mivel ilyen rövid lett az ismertetés, ajánlok egy internetes oldalt. Nekem nagyon tetszik, véletlenül találtam rá, amikor Csorba rádiós szerepléseit kerestem. A talált oldalon a Rádió és Televízió Újságokban lehet böngészni, 1957-től. Számomra hihetetlenül érdekes volt a régi műsorok között tallózni.
Ez az első szám, 1957. október 28-november 3 közötti műsorok ajánlásával. Pikáns kezdet: éppen egy évvel a forradalom és szabadságharc után semmi megemlékezés az „októberi sajnálatos eseményekről”.
A 3. oldal például így néz ki. Nyilván ezen a héten, a Rádió és Televízió Újság ezzel a címmel első számában ennek kell szerepelni.
A keresőmezőben lévő a nagyító ikonja melletti kis csúszkákra kattintva akár napra is kereshetünk. A kereső jobb sarkában pedig régebbi évek rádióújságjaiban is tallózhatunk, mint például a Magyar Rádió Újság számaiban, 1928-tól.
Az ajánlott oldal felső sorában izgalmas menüsor van: képek, sajtóhírek, mozgóképek hihetetlen választéka, sőt kottatár eleveníti fel a múlt századot. A Nemzeti Fotótár oldalát böngészni nekem különösen nagyszerű élmény volt.
Ha erre az oldalra keveredek, nehezen tudok kijutni! A keresőmezőbe 1956-ot írva is rengeteg képet, hírt ajánlott az oldal. Sajnálatos, hogy egy helyen 1956-ot népfölkelésnek nevezik még mindig.
Legközelebb az Alázat című vers két kézirat-változatát közlöm.
Köszönöm figyelmüket.