290. Csorba blog. Martyn Ferenc képkatalógusa és Achs Ágnes előadása Kákicsi Kiss Gézáról
2024.07.07.292. Csorba blog. A Tavasz Magyarországon című könyv és Heltai Jenő, Weöres Sándor valamint Csorba vers bemutatása
2024.07.21.A lassan visszatérő hőség sem riaszt vissza a munkától, újra jelentkezem. Remélem, zavarok;) – írtam az előző blog bevezetőjében. Ezt most átírta a nagy meleg: így már nem tudok teljes erővel dolgozni. Sőt, semmilyen erőm sem lesz lassan. De mindegy, a blog vár és kutyahűséggel veti rém tekintetét a monitorról. (Hű, de sokszoros képzavar. Mindegy, talán így is kifejezi viszonyomat a Csorba honlappal.)
1. Ma nem bővítem Csorba youtube csatornáját. Ezzel sok időt spórolok meg. Viszont itt áttekintheti a csatornán meghallgatható/nézhető versek, szövegek legfrissebb listáját. (2024. 07. 14. 135 tétel.)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. Mai Csorba vers a válogatásomból.
Egy szerelem története
hányfajta is volt? hányfajta összevillanó szem?
közeledés: vad? cifra? egyszerű?
hányfajta érintés: kezek?
ujjak? arcok? (a test bármely pontja a másik
bármely pontjához) hány meg hány félő szűkölő
próbálkozás: olykor kívánt sőt áhított vagy csak eltűrt?
és hely hányfajta: szénaboglya? erdő?
hivatal? vendégágy? riadozó? nyugodt?
s hányfajta ölelés mikor már elszakadt a gát?
hányfajta hörgés? szusszantás? sikoly?
hányfajta ösztönös fortély a kéjt nővesztő helyzetekben?
hányfajta zümmögő harmónia? (boldogság talán?)
hányfajta durcás indulat? már-már széjjelfoszló kötés?
sőt undor? sőt önköpködés a választás miatt? –
de mennyivel többfajta hála volt
majdnem sírós leboruló lábcsókoló:
élet tehát a legszebb értelemben
hányfajta volt?
hányfajta volt?
Szemközt vele. – Bp. : Magvető, 1991.
A vers a kötet Már heten, mint a gonoszok című ciklusában jelent meg. A ciklus örömöt és fájdalmat kifejező verseket tartalmaz: örömöt az unokák láttán és élvezve a velük való játszadozás lehetőségét, mint pl a Kint s a bent című versben:
Játszom mesélek pajtásuk gyerek
vagyok –: lám ők annak tekintenek
S ha rámkerül a sor valamiben
elvárják hogy hűséggel megtegyem
S én vállalom a rámrótt szerepet
beszélek bújok dörgök remegek
S tologatom a kis meccs-bokszoka
még tutulok is hozzá nagyokat
„Boldog idill” – sóhajt föl aki néz
„Milyen kedves eggyé-ölelkezés!”
„Milyen meg-nem-támadható világ
önnön rendjébe burkolt tarkaság!” –
Ám azonnal éles törés következik: a pillanatnál mindig messzebbre látó költő megszakítja az idillt, sőt, fölülírja a mese kedves mondandóját.
„S közben a látványos látvány mögül
hűvös szél indul s fog lassan körül
Mert arra nincsen senkinek szeme
hogy csak egy gépnek pördül kereke
hogy tündöklő s roppant csalás folyik:
a kint s a bent semmit se változik
És ettől kezdve a borúsabb, szomorúbb versek sorjáznak – hiszen az egész kötet az öreg és egyre betegebb költő lelkét, komor gondolatait közvetíti: a szemközt vele el- és leszámolás hangulatát. Ahogyan a kötet következő verse is:
Összekulcsolódva
Valahol nyilván följegyezve már
az a nap az az óra az a perc
mikor majd egyikünk… (vagy ő? vagy én?)
találgatom – semmi értelme sincs –
De ki lehetne védeni talán
ha összekulcsolódva szorosan
nem engednénk el egymást pillanatra sem
s a Végrehajtó mindkettőnket együtt
kénytetne vinni el
Azt mondtam, gyors leszek, lám, mégsem megy: a ma bemutatásra választott vers, az Egy szerelem története című, mely a címmel ellentétben majdnem mindenfajta szerelemről szól, szinte az egész kötet elolvasására késztetett, nem tudtam szabadulni a szomorú-szép gondolatoktól, a gyönyörű versektől. Elnézést kérek hát, amiért most megindultan azt kérem az olvasóktól, ha nem is az egész kötetet, de legalább a Már heten mint a gonoszok című ciklust olvassák el itt, azért is, hogy jobban megértsék a „szerelmi számadás” versét és azért is, hogy önök is tovább élvezzék a nagy költő örökérvényű gondolatait.
A kötetről itt írtam részletesen.
5. Véletlenül rábukkantam a Csorba hagyatékban egy csomó szépen összegyűjtött meghívóra: író-olvasó találkozók, kulturális (főként költészeti) rendezvények, versünnepek meghívóira. Gyorsan jött az ötlet, lassabb a megvalósítás: elhatároztam, hogy szkennelem és közzéteszem a meghívókat. Kultúrtörténeti érdekesség, csemege lehet. Eddig 184 pdf fájl található a gyűjteményben. Ez nem 184 meghívót jelent, hiszen akad olyan, amelyik négy oldalas. Most még nem rendeztem a fájlokat, egyszerű időrendi sorban vannak, új is kerülhet hozzájuk, majd a végén jön a statisztika és esetleg valami rendszerezés. Addig is, hogy látható legyen, a nagy melegben is dolgozom, mutatóba ideszerkesztem az időrendben elsőt és utolsót a meghívók közül.
Csorba így emlékezik erre a fura nevű szervezetre a Város oldalában című kötetében:
„A »háromesztendős irodalom«-nak, amit Nemes Nagy Ágnestől idézel, itt Pécsett is megvolt a története, igaz, ez itt kissé másképp festett, mint Budapesten. Hogy ez szabadság volt-e vagy sem, azt döntsd el magad. Ehhez az időszakhoz tartozik, hogy részben a kommunista párt kezdeményezésére 1945-ben, ha jól emlékszem, újra elkezdett mozgolódni a pécsi értelmiség. 1945-ben meghívtak néhányunkat a kommunista párt megyei bizottságára, ami akkor az egykori vitézi székházban, a Rákóczi úton egy kis tornyos házban volt. A társaság már magában véve is valamiféle csoda volt. Mert ott megjelentek olyan figurák, akiknek csak a szándékuk volt irodalmi, de tehetségük egyáltalán nem. Főként ezek óriási lendülettel akarták, hogy legyen Pécsett valamilyen íróegylet. Akkor mi ennek a pártbizottsági unszolásnak a hatására összeültünk, és először csak egy nagyon laza csoportot alakítottunk. Ez volt az Írók, Művészek, Tudósok Szabad Szakszervezete. Ehhez hasonló az én tudomásom szerint az országban sehol másutt nem volt. Az Írók, Művészek, Tudósok Szabad Szakszervezete elnevezés is mutatja, hogy ennek a szervezetnek három csoportja volt; a tudósok csoportját Bálint Péter kutató orvos vezette, a képzőművészekét Martyn Ferenc, az írókét pedig én. Főtitkárunk Lissák Kálmán biológus, egyetemi tanár volt. Az írók esetében meglehetősen groteszkül jártunk el, mert tagokat úgy is toboroztunk, hogy az újságban közzétettük: aki írónak érzi magát, annak köztünk a helye. Ez példátlanul liberális és vakmerő módszer volt. Az lett az eredménye, hogy felhívásunkra jött mindenki, akinek valaha is toll volt a kezében. Talán mondanom sem kell, hogy a biztatásra roppant sokan vélték magukat írónak. Azt hiszem, azt sem kell mondanom, hogy még a fele sem volt az. Mindenesetre a szervezetnek ez a tagozata megszületett, és a működése ehhez az időszakhoz köthető. Egy szabad társulásra gondolj, amely tulajdonképpen nem azért volt jó, mert nagyszerű remekműveket hozott létre, hanem azért, mert itt a tehetségesek is láthatták egymást. Ebben mindenki részt vehetett, aki akart. Hetente rendszeresen találkoztunk, és én rettentő sokat kínlódtam. Roppant változatos társaság gyűlt egybe. Volt ott egyetemi tanár, tehetséges, jó egyetemi tanár, és volt vasúti fékező, mert az írt néhány rossz verset. Igazolványt is kaptunk. Ez addig működött, amíg a Batsányi Társaság meg nem alakult. De ebben a szedett-vedett társaságban például Várkonyi Nándor nem volt benne. Én voltam az áldozat mindig, mert engem hol erre ráncigáltak, hol arra. Azért mondtam én egy alkalommal, hogy én itt, Pécs városában legalább ötször-hatszor elölről kezdtem mindent. Aztán 1946-ban már kiállítást is rendeztek a képzőművészek munkáiból.”
Ajánlom a PIM Csorba oldalán a kötet olvasását, mert a költő fanyar humorú, néhol gúnyos történetei az ismereteink bővítése mellett szórakoztatóak is.
Az idézetben említett kiállítás előfutára a fenti három „képzőművész” kiállítása. Külön kiemelésért kiált, hogy a képzőművész „szakosztály” vezetője Martyn Ferenc volt és a kiállítás úgy is felfoghatjuk, mint tisztelgést a város felszabadulásának első évfordulójára.
A másik meghívó 2024-es (04. 09), utolsó a sorban. Ezt is idemásolom:
A meghívó mindent elárul a tartalomról, nem magyarázom tovább. Annyit tennék hozzá, hogy az előadást már megtartottam a Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület 2024. évi konferenciájának. A vetítés díszesebb első diáját idemásolom:
Az agyzsibbasztó melegben be is fejezem a „kapirgálást”, de előtte még kérem kedves olvasóimat, akinek van Csorbával kapcsolatos eseményre meghívója, küldjön róla szkennelt másolatot és én az adományozó nevének föltüntetésével szívesen beválogatom azt gyűjteményebe. Köszönöm.
Azért még egy nem ideillőnek látszó megjegyzést engedjenek meg, hiszen kicsit krónikás is ő. Nem tudok elmenni szó nélkül a ma éjjel történtek mellett: az amerikai elnökválasztási kampány sötét napja volt ez. Kampánygyűlésén rálőttek Donald Trump volt elnökre, aki csak Isten tudja miért, hogyan, élve megúszta a merényletet, de egy híve meghalt a lövöldözésben, egy megsérült, a merénylőt pedig lelőtték. Nem akarok én az amerókai kampányba belekontárkodni, csak annyit akarok mondani, hogy a gyűlölködés ide vezet. Egy politikai elemző (jelentsen ez akármit:( véleményét és Schhiffer András erről (is) szóló egyszavas „hozzászólását” szeretném idézni a szörnyű eseményről:
„Tulsi Gabard amerikai elemző írta ezt a politikai (hideg)háborús közbeszéd jogos kritikájaként: „A Trump elnök elleni merényletkísérlet logikus következménye annak, hogy többször is Adolf Hitlerhez hasonlítják. Végül is, ha Trump valóban egy másik Hitler lenne, nem lenne erkölcsi kötelességük meggyilkolni?”
Schiffer ezt a posztot osztotta meg azzal a megjegyzéssel: Pontos!” (In: ATV hír. )
Pontosan így pontos a kommentár.
Emberek vigyázzatok! Vagy másképpen, költőien:
Őrzők, vigyázzatok a strázsán,
Az Élet él és élni akar,
Nem azért adott annyi szépet,
Hogy átvádoljanak most rajta
Véres s ostoba feneségek.
Oly szomorú embernek lenni
S szörnyüek az állat-hős igék
S a csillag-szóró éjszakák
Ma sem engedik feledtetni
Az ember Szépbe-szőtt hitét
S akik még vagytok, őrzőn, árván,
Őrzők: vigyázzatok a strázsán.
Vagy figyeljünk Dsidára, aki így tud glosszát írni:
Légy közömbös holtodiglan,
bármi csábit, hajt előre.
Nincs hullám, mely el nem illan:
bízni balga, félni dőre.
vésd eszedbe minden módon,
mi rossz és jó, meg ne tévedj.
Minden új és minden ódon.
Évre év jön, évre év megy.
Ámen.
Köszönöm figyelmüket és további kitartást a melegben.