A Csorba Győző Társaság 203. hírlevele
2019.06.14.A Csorba Győző Társaság 205. hírlevele. Nagy Imre professzor verselemzése: Ady Endre: Ülj törvényt, Werbőczi
2019.07.02.A hőség sem tud eltántorítani krónikási (krónikus) munkámtól. Most, hogy visszaállt a régi rend a háztartásban (két hétig egyedül voltam) jut időm a honlapra is.
1. Kezembe került Tüskés Tibor Az utolsó évszak : Csorba Győző költészetének kiteljesedése, 1981-1995 című könyve. A borítón egy különös öregkori Csorba portré: Csonka Károly fotóművész fotójának felhasználásával Bognár József tervezte. A képről nekem mindig a halotti maszkok jutnak eszembe, annak ellenére, hogy ezen a maszk-szerű arcon Csorbának az öregkorában is gyönyörű, nagy barna szemei élnek, orrlikai ugyanúgy tágulnak, mint az életben, s a száj – bár szigorúan összeszorított – mégis élő. Ezért különös számomra a kép: egy ÉLŐ halotti maszk. A kép kapcsán megtaláltam egy különös kiállítás ajánlóját: halotti maszkokat mutattak be a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Igaz, már régen volt, de arra jó, hogy meg lehessen ítélni, mennyire van igazam, amikor Csorba képét halotti maszkhoz hasonlítom. De a kis kötetet is ajánlom figyelmükbe, sokat segítenek a verselemzések és Csorba-nyilatkozatok a költő igazi arcképének megismerésében.
2. És ha már Ady évfordulós napján járunk és halotti maszkokról írok, ideidézem Ady halotti maszkját. (Nagy professzor júniusi Ady-verselemzését a közeljövőben pótoljuk.)
3. Érdekes írást találtam más ügyben kutakodva a Jelenkor-archívumában. Komáromi Gabriella Lázár Ervin pécsi évei című tanulmánya a címben jelölt költői korszak pontos rajza. Ajánlom ezt is figyelmükbe, annál is inkább, mert pécsi helytörténeti fontossága van, s Csorba neve is többször említtetik benne. Komáromi Gabriella egyébként „nagytestvérünk” a kaposvári Berzsenyi Dániel Irodalmi és Művészeti Társaság választmányi tagja, köszöntjük ehelyről is.
4. A citatum.hu oldalon 17 Csorba-idézetet találtam. Jó válogatás, kérem, látogassák meg. A főoldalról indulva sok fontos, szép és érdekes idézet olvasható számos témakörben.
5. Végül most saját tollakkal ékeskedem. Keresgélés közben találtam a saját könyveim között egy érdekes kötetet: Führer Ignác: Magyartalanságok betűrendben. 2. kiad. Bp. : Nagel Ottó, 1880. Nem tudom, hogyan került hozzám. Szívesen megosztom a címlap, két oldal és a különös bélyegző fotóját. Nyelvészeknek szerintem forrásértékű.
A nap lement. Már csak 30 fok van. Mindenkinek köszönöm a figyelmet.