263. Csorba blog. Magyar kultúra napja és Weöres Sándor halálának évfordulója
2024.01.22.265. Csorba blog. Egy ígéret betartása és három örömhír
2024.02.04.1. Ezen a héten két új videóval bővítettem a Csorba youtube-csatornát. Szabó Lőrinc: Ima gyermekekért. Előadja Gáti Oszkár és Reményik Sándor: Egy lélek állt. Elmondja: Szabó Marianna.
Itt áttekintheti a csatornán meghallgatható versek, szövegek listáját. (2024. I. 26.)
Kérem látogassa a Csorba youtube csatornát, lájkolja a videókat, ajánlja barátainak, ismerőseinek és iratkozzon is fel a csatornára. A csatornán nem csak Csorba verseket közlök, válogatok más szerzők youtube-ra feltöltött videóiból is, ha azok tulajdonosa nem korlátozza a felhasználást. Köszönöm a kattintást!
2. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
3. Csorba versek hang- és videófelvételeken.
4. Mai Csorba vers válogatásomból:
Kis golyóba nagy golyó
nem fér hát nem is való
Jó-e ha a kisgolyó
ingyom-bingyom nagyzoló
Pörög-zörög szertelen
teszi magát szüntelen
szegény-szegény nagygolyó
megkívánt a kisgolyó
Megkívánt és föl is fal
sok vagy néki leszabdal
kisgolyóba nagygolyó
revo!- revolúció?
1966 VIII. 23.
Hátrahagyott versek. – Pécs : Pro Pannonia, 2000.
A vers politikai motivációja nyilvánvaló, akármelyik korra, korszakra érvényes és tanulságul szolgálhat: egy kisebbség addig „pörög-zörög szertelen / teszi magát szüntelen”, míg föl nem falja a jóllétben, dőzsölésben lassan eltunyuló többséget. Ha az utolsó sorig ez nem is volna biztos valaki számára, abból tudhatja: a revolúciók természetrajzát írja le Csorba. A költő nyilván joggal hitte azt, a „kulturpolitika” korifeusai is értik, érzik ezt a mögöttes tartalmat, ezért nem is jelentette meg kötetben a verset. Működhetett az öncenzúra, amelyet a rafinált hatalom kialakított az alkotókban: inkább kihagyom a túl érdes szöveget, hogy legalább az megjelenhessen, amit nagyon szeretnék bemutatni. A kiadás érdekében nem adok ki valamit… Szerencsére Csorba versesfüzetei megőrizték a kis verset, s 2000-ben, 5 évvel a költő halála után – bár még nem múlt ki teljesen, fogyóban volt a cenzorok ereje – ki is adhattuk.
5. A mai blog címe némi magyarázatra szorul. Elhatároztam, hogy a jobb idő érkeztével rendszeresen elmegyek a Tudásközpontba, a Csorba Emlékszobába. Az első alkalom véletlenül éppen most adódott a hét elején, nem is olyan jó időben. De örülök, hogy bementem, mert beszélhettem Erdős Zoltánnal, a Csorba Győző könyvtár kitűnő munkatársával, a Helyismereti Gyűjtemény vezetőjével, aki mindig gondot fordít a Csorba Emlékszobára is. Most éppen az ott bemutatott anyagok állagának javítását, felújítását gondozza. Éppen a beszélgetés előtt elkezdtem digitalizálni az emlékszobában található könyvek címoldalait és az ott található bejegyzéseket, ajánlásokat. Egyelőre csak találomra, aztán majd rendszerezve folytatom A-Z-ig, ától cettig, ahogyan a régiek mondták. (Német „nyelvemlék”;) Most elsőre az egyik vitrinben talált Útközben című könyvet ajánlom figyelmükbe. Keresni kezdtem a leírását a Csorba Győző Könyvtára című fájlomban, s meglepődve tapasztaltam, hogy nem találom. Nem tudom, miért, kimaradt a katalogizálásból. Nagyon örülök, hogy most előkerült a kötet. Csorba Győző könyvtára katalógusának betűrendjében éppen a 2700. tétel lett a leírás:
2700. Útközben : Fiatal baranyai írók és költők antológiája / előszó Weöres Sándor ; szerk. Békés Sándor ; fotók Varga Gyula és Halász Rudolf ; a címlap Erdős János munkája. – Pécs : KISZ Baranya Megyei Bizottsága, 1969. – 254 p. : ill., ff. fotók. – Fűzött. – Jó állapotban. – A kötet címoldalán a cím alatt dedikálás: „Csorba Győzőnek őszinte nagyrabecsüléssel, szeretettel: Arató Károly Pécs, 1970. V. 3”. – A kötetben Arató Károly, Békés Sándor, Bükkösdi László, Kimpf László, Bertók László, Lombosi Jenő, Marafkó László, Varga László, Kincses Ernő, Galambosi László, Bebesi Károly, Szabó Tünde, Pál Rita, Harmath Ildikó, Havas Gábor, Makay Ida, Kampis Péter írásai, a szerzők fotóival és pár soros bemutatkozásával. – Csorba Győző Emlékszoba.
Most a kötet képeit valamint a szerzők portréit és bemutatkozását közlöm egy pdf-fájlban. (Elnézést kérek a gyengébb minőségű fotókért, nem tudtam jobb szkennelést készíteni, nem akartam teljesen szétfeszíteni a ragasztott, papírborítású könyvet.) A következő alkalommal majd Bertók László verseit teszem közzé a kötetből. Nem csak azért, mert Bertóktól közölték a legtöbb verset, majd elmondom azt is, hogy a kisebb verseskötetnek beillő összeállítás (18 vers!) miért tetszik nekem különösen.
A kötetben szereplő 17 ifjú szerző betűrendben:
- Arató Károly
- Bebesi Károly
- Békés Sándor
- Bertók László
- Bükkösdi László
- Galambosi László
- Harmath Ildikó
- Havas Gábor
- Kampis Péter
- Kimpf László
- Kincses Ernő
- Lombosi Jenő
- Makay Ida
- Marafkó László
- Pál Rita
- Szabó Tünde
- Varga László
A névsorból kitűnik, hogy a kisebb számú lemorzsolódó mellett az összes olyan fiatal alkotó bekerült a kötetbe, akiknek életműve később kiteljesedett, sőt, a Kossuth-díjas Bertók László neve is fényezi a listát. Az különösen érdekessé teszi a könyvet, hogy az előszót Weöres Sándor írta, nagy szeretettel, figyelmeztető, tanácsadó gondolatokkal.
Az előszó részlete: (A teljes előszót a következő blogban olvashatják.
Úgy érzem, Pécs irodalmi életének képére jellemző ez a minőség, no meg a fiatalok szereplési vágya, alkotói törekvése. Az is érdekes, hogy ezt a kezdeményezést a KISZ is felkarolta. A párt (és annak ifjúsági tagozata) figyelt mindenre, arra is, hogy egy karámba rendezze a fiatal alkotókat, hol korbáccsal, hol mézesmadzaggal, mint jelen esetben a megjelenés lehetőségének mézesmadzagával.
Egy hölgy fotója a kötetből: Makay Ida, aki fennmaradt az idő rostáján.
Köszönöm figyelmüket!