
159. Csorba blog. Egy oldal az 1. versesfüzetből. Egyebek.
2022.05.04.
161. Csorba blog. Az ígért dokumentumok és egy újabb oldal az 1. versesfüzetből
2022.05.12.160. Csorba blog. Egy oldal az 1. versesfüzetből. Egyebek

Csorba Győző Sipos Bélának (balra) dedikál. Csorba mellett Ágh István. A 98. Csorba blog melléklete.
1. Csorba Győző kötetek részletes ismertetése a honlapon.
2. Valamiért a napokban egy fűzfapoéta egy sora ugrott elő agyam valamelyik zugából: Számba veszem a legények elejét. Kopik az emlékezet, nem tudtam, ki írta, sőt, másra nem is emlékeztem a versből. De hát van Wikpédia, rákerestem. És hogy ne mindig komolykodjunk – hiszen Csorba is szerette a fűzfákat, rengeteg verssort idézett tőlük, Galsaival, Weöressel közösen nevetve rajtuk – most a talált oldalak közül kettőt is figyelmükbe ajánlok, azzal az előrebocsájtott megjegyzéssel, hogy olvasásuk a nevetőizmaikat is megmozgatják majd.
Íme, az egyik megfejtés: „El-elnézem a vitézek seregét, / Számba veszem a legények elejét”. A másik megfejtésben is remek fűzfák vannak, még több illusztrációval. És ebből kiderül, Csohány Gabriella volt az elkövető. Vagy Devecseri Gábor… vagy Kormos István … vagy Karinthy Ferenc küldte be egy lapnak Csohány Gabriella nevében. De mindegy, lényeg fűzfa-zsenialitás. Persze Csohány Gabriella mögött Fazekas Anna (ó, Öreg néne őzikéje!) sem marad le a versenyben:
Megy Rákosi a tanácsba
Körülötte fia, lánya
Szava mint az ezüstharang
Feje fölött békegalamb
Jobbján munkás, balján paraszt
Lába között zörg a haraszt
Csorba sokszor mesélt fűzfa-történetet, A város oldalában című kötetében is beszél erről. nem állom meg, idemásolom egy részletét, de érdemes elolvasni az egészet – nem csak a fejezetet, a könyvet is):
„Kő Kálmán [róla itt írtam a honlapon P. L.] később is írt még színdarabokat. Bevallhatom, az életem egyik legnagyobb tévedése az volt, mikor egyszer írt egy színdarabot, A fejedelem és a hét bölcs, valami ilyen címmel. Ez egy csodálatosan dilettáns mű volt. Nekem elhozta, hogy olvassam el. És én akkor nem a humorérzékemet szedtem elő, hanem az ízlésemet. Volt benne egy jelenet, amiben, Az ember tragédiájának silány utánzataként, sorban jönnek elő a szereplők, mondanak egy-egy rigmust, és utána beleugranak a sírgödörbe. Itt pedig jöttek párok, férfi és nő, egymás kezét fogták, és elmondtak két sort: „Mi most élünk, és jól élünk, / mert Rákosi a vezérünk…!”, ilyeneket. Ott követtem el a hibát, hogy én akkor azt mondtam neki, hogy „Ezt hagyd ki, mert ez már abszurdum”. Először gyalázott engem, de utána hallgatott rám, és kihagyta. Ezzel örökre elveszett a magyar irodalom számára ez a csodálatos dolog. Ő akkor ezt is elő akarta adatni a színházzal. Azt hiszem, nem rajta múlt, hogy nem lett belőle semmi.”
Végül egy saját történet. A vers címe, amelyet egy 1950-es évek elején kiadott könyvben olvastam, emlékeim szerint talán ez volt: „Howard Fast elvtárs köszöntése”. (Sajnos, nem emlékszem már a könyvre, amelyikben találtam, így pontosan idézni sem tudom, interneten nem leltem föl. Fastról, akit a Spartacus című regénye tett híressé híres Magyarországon, és természetesen 1953-ban kapott nemzetközi Sztálin-díja, itt olvashat.) Nem magyar szerző írta a köszöntőt, úgy emlékszem Weöres Sándor fordította és valami nemzetközi munkásmozgalmi gyülekezésen köszöntötték vele Fast elvtársat. Minden strófának refrénje is volt, ilyenformán: Köszönjük, Fast elvtárs neked. Na most – rossz, aki rosszra gondol – szinte nem tudtam abbahagyni a nevetést, amikor ezt megpróbáltam hangosan felolvasni. És a zseniális fordító nyilván pontosan tudta, hogy nevetés lesz a végeredmény…
Hát valahogyan így lehetett gúnyolódni a zsarnokon, kinek „lába közt zörg a haraszt.” És milyen gyógyító nevetés volt ez!
3. Most már akkor komolyan: jöjjön a Csorba versesfüzet 16. oldala.
Az oldalon olvasható vers: Január. A költő a versesfüzetben nem adott címet a versnek, azt Margitka írta Csorba kézírása fölé, amikor az adatbázisomban megtaláltam a kötetben ezzel a címmel megjelent verset. (Akkor még nem voltak a Csorba versek a PIM-ben feldolgozva.) Csorbának 1973. január címmel is jelent meg verse az Anabázis című kötetben – Bp. : Magvető, 1974 –, melynek első sora Petőfi A puszta télen című versére utal, arra a versre, amelyet a költő annyira szeretett és olyan sokszor idézett, még halálos betegen is, mint a leíró költészet gyöngyszemét. Hányszor hallottuk tőle: „Leveles dohányát a béres leveszi / A gerendáról és a küszöbre teszi…” Az 1973. január című vers megjelent az Összegyűjtött versek (Bp. : Magvető, 1978) és a Válogatott versek című kötetben is (Bp. : Magvető, 1979.) Csorbát erősen izgatták az évek fordulói és más jeles napjai: 1985. január 1. címmel is írt verset, amely végül csak a Hátrahagyott versek című kötetben jelent meg, a Pro Pannonia kiadónál Pécsett, 2010-ben. A Hátrahagyott versek című kötetben a 167. jegyzet szerint: Megjelent „Vigilia. 1986. 12. 924.; A versesfüzetben 1983. január 1. címmel és 1983. jan. 1. dátummal”. Ha addig eljutok a versesfüzetek ismertetésében, nyilván szóba kerül még.
Visszatérve a mostani, Január című versünkhöz, ez szinte minden válogatott kötetben és az Összegyűjtött versekben is megjelent. Először a Séta és meditációban (Bp. : Magvető, 1965), majd a Lélek évszakai című válogatott kötetben (Bp. : Magvető, 1970), az Összegyűjtött versekben (Bp. : Magvető, 1978) és a Válogatott versekben (Bp. : Magvető, 1979).
Ha megfigyeljük a kéziratot, jól látszik, Csorba sokat dolgozott a versen, egy teljes versszakot ki is hagyott, amíg az kötetbe került. A költő itt még bízott a „való nap” melegében, amely kibontja majd őt is a „meredt burokból”.
És ha figyeljük majd a versesfüzet további oldalait, valóban láthatjuk, mennyire igaza volt Bertók Lászlónak, aki valamiféle verses naplóként jellemezte a füzeteket, hiszen ismerősök, rokonok, de ismeretlenek halála, életük és a család életének fontos eseményei is sorra előkerülnek a versekben.
Ami az előző blogban ígért különlegességeket illeti, most nem foglalkozom velük, nem akarom ezt a bejegyzést túlságosan hosszúra nyújtani, majd a következő alkalommal ismertetem azokat.
Köszönöm figyelmüket.