A Csorba Győző Társaság 186. hírlevele. Ady Endre: A könnyek asszonya
2019.02.25.A Csorba Győző Társaság 188. hírlevele
2019.03.17.1. Örömmel értesítem a hírlevél olvasóit, hogy Kende Kata Várkonyi Nándor, Weöres Sándor és Csorba Győző a Sorsunk tükrében című, a 2018. november 21-ei Csorba esten tartott vetítettképes előadásának szövege és a képek fotója megjelent nyomtatott formában. A kiadvány borítója. A kiadvány egy oldala a vetített képekről. A kiadást a Társaságunk pályázati pénzből finanszírozta. A kiadványt a Társaság tagjai tiszteletpéldányként kapják meg, ha előbb nem a közgyűlésünkön. Sajnos, a Hrabal sörözőben ebben az évben még nem tudtunk összejövetelt tartani, sorozatos megbetegedések akadályozták a szervezést. A pécsi könyvtáraknak tiszteletpéldányt küldtünk, az OSZK Kötelespéldány Osztálya is megkapta a számára előírt példányokat.
Köszönjük Kende Kata munkáját, amely pontosan dokumentálja a Pécs kulturális életében fontos szerepet betöltő folyóirat és létrehozóinak, szerkesztőinek történetét.
2. A kiadványnak mintegy melléktermékeként Kende Kata elkészítette a Csorba Győző Társaság emblémáját, reméljük, elnyeri tetszésüket. Társaságunk jelmondatának és a Batsányi Társaság jelmondatának összecsengésére, hasonlóságára Kende Kata hívta fel a figyelmet. (Ld. a 10. sz. jegyzetet a mellékelt oldal alján.)
3. Dr. Gracza Tünde a PTE ÁOK Könyvtárának igazgatója rendkívül érdekes és kitűnően dokumentált írást jelentetett meg Abrudbányai Rédiger Ödön életéről, pécsi munkásságáról. Dr. Gracza Tünde hozzájárult, ezért szeretném most megismertetni kedves olvasóimat a tanulmánnyal.
http://www.moksz.org/
Gratulálok a szintén nagyon fontos helytörténeti kérdést feldolgozó szerzőnek.
4. A fenti számban Társaságunk tagja dr. Szabó László (aki a professzori címet előszeretettel elhagyja neve elől) ugyancsak érdekes témát dolgozott fel Ajzószerek – johimbe, hólyaghúzó izgonc, nadragulya, maszlag, angyaltrombita, damiána címmel. A kiváló szerző nem föltétlenül és nem mértéktelenül ajánlja használatukat. Az idézett szám Összefoglaló közlemények/Review Articles című rovata − nyilván nem véletlenül, hiszen dr. Gracza Tünde tanulmányának is fontos része Abrudbányai Rédiger Ödön érzelmi életének bemutatása − főként a szexuális élet kérdéseit vizsgálja. A fentiek előrebocsátásával ajánlom figyelmükbe a rovatból dr. Lénárd László és dr. Tamási Béla írását is.
5. Hogy Csorbához visszatérjünk, ismét figyelmükbe ajánlom egy versét. A kert és a kerti munka pontos kép minden emberi tevékenységről: „s ezért a végső / mérlegen talán // javít kevéskét / gyermeteg hevünk // hogy oly serényen / ültetünk vetünk.”
Az egész vers:
TAVASZI KERTBEN
Mi is segítünk
ültetünk vetünk
bár nélkülünk is
menne jól tovább
de az emésztő
s termő föld hüvös
húsába túrni
kellemes dolog
aztán seregnyi kéz
amíg mi itt
szorgoskodunk és
később és előbb
csak egyre rombol
pusztít és zilál
s ezért a végső
mérlegen talán
javít kevéskét
gyermeteg hevünk
hogy oly serényen
ültetünk vetünk.
Köszönöm figyelmüket.