
140. Csorba blog. Egy kép és egy hölgy azonosítása és felhívás szavalóversenyre
2022.02.07.
142. Csorba blog. Hírek és újabb Ciprián levél
2022.02.10.141. Csorba blog. Ciprián, tovább…

Csorba Győző Sipos Bélának (balra) dedikál. Csorba mellett Ágh István. A 98. Csorba blog melléklete.
1. A második vers a digitalizált Csorba hangfelvételek blokkban a Vízszag. A felvétel 1982-ben készült, részlet a Duna Televízióban 1995. december 2-án bemutatott filmből. Előadó Kun Vilmos színművész. A vers szövege itt olvasható. A felvételen Csorba valószínű Koczkás Sándor szerkesztő-riporterrel látható, amint megérkeznek a komppal Dunaszekcsőre és a parton sétálnak. Csorba életének meghatározó időszaka volt Dunaszekcső. Sok verset is írt ottani emlékeiről, Terát, szekcsői szerelmét a honlap is őrzi, pl. itt:
„Lám a libák
a Duna-töltés oldalán s Tera
az első a mezítlábas parasztlány
a tizenkét éves csodálatos
gyereknő az első varázsital-korty
ami óta ünnep az ölelés
ami óta nincs mélyebb fájdalom
mint a könyörgő szóra érkező „nem”
In: Danse macabre.
Csorba Győző és Tera:
2. Folytatom Ciprián leveleinek bemutatását. Előtte azonban az általános bevezető. „A leveleket figyelmesen olvasva megismerhető a levélíró, a ciszterci szerzetesrend, később a papság és a Csorba család helyzete is. Néhány saját gondolatomat a levelek szövegének word változatában, a lábjegyzetekben írom le. A pdf változat az eredeti íráskép visszaadását teszi lehetővé. Itt kell megjegyeznem, hogy most 11 levelet szándékozok bemutatni, mintegy keresztmetszetét adva a száznál is több levélnek. (Tehát nagyjából tizedét a levelezésnek.) A további földolgozásra igyekszem segítséget kérni, remélem, sikerül valakit megnyernem a szkennelésre ill. a word-átiratok gépelésére. A leveleket természetesen megőrizzük, de állaguk egyre romlik, jó volna a mielőbbi digitalizálásuk.”
Most a 2. képeslapot mutatom be. Pdf-változata itt olvasható, word-változatát alább közzéteszem.
Drága Jó Édesanyám!
Egy kis köszönet, életjel, hála imádság… ez akar lenni ez a lap. Utoljára csak a ti leveletek írásakor volt kezemben huzamosabban a tollam, azóta csak főzőkanál meg gyalu járja, no meg hát mikor kiesik mindkettő és előkerülhet az imakönyv is. Ez a mi életünk. És mégis a kicsi Jézus békéjével köszönthetlek. Mert néha-néha Ő is előáll valóságban és a békéjét meghozza, de mindig megkeresztelve. És mégis béke, mert Ő hozza, a Szűz Anya irányítja felénk. És mi boldogan elfogadjuk. Ezt a békét kívánom mindannyiótoknak is az új esztendőre, mely talán szenvedésekben nem fog hiányt szenvedni.[1] Csak Ti is bízzatok és ne féljetek. – Ha majd egy kis időt tudok kifogni, bővebben írok. Gondolhatjátok, hogy nem vagyok beteg, csak most – mint mindig – kevés az időfölösleg. Kőműves van a háznál, szép az idő és így lehet dolgozni. Konyhába kerültem és a kőműves kezére is készítem a dolgokat. De minden rendben megy. Nagyon szépen köszönök mindent. Béláéknak[2] és apácanővéreinknek[3] addig is míg nem írok, tolmácsoljátok imádságos hálás köszönetünket, szintúgy Toncsi bácsiéknak[4]. Nagyon jó minden. Hiszen mi még a korhadt deszkának is örülünk, hát még szerszámnak. – Az egész famíliának boldog új esztendőt, szebb tavaszt és új világot kívánok Titeket is ölel szerető szerzetespap fiatok
Mária Ciprián.[5]
R. P.[6] Ciprián. S. O. Cist.[7] Borsodpuszta U. p.[8] Kislőd[9]
[1] Az egyre erősebb diktatúrában érthetően óvatos megfogalmazása annak az előre látott helyzetnek, amit a monostorra kivetett beszolgáltatások és a szerzetek megszüntetésének a félelme okoz.
[2] Nem tudom, ki lehet ő.
[3] A pécsi Miasszonyunk Apácarendről van szó. Ld. itt. Az utcát Apáca utcának hívták, majd a szocializmusnak nevezett érában Geisler Etáról nevezték el, aki egyáltalán nem volt szent, inkább kommunista. Ma ismét Apáca utca. Az épületben ma a Ciszterci Szent Margit Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium működik. Mellette van a Miasszonyunk Zárdatemplom, amellett a Leőwey Klára Gimnázium. A gimnázium nyugati oldalán a Ciszterci Szálláshely és Látogatóközpont működik, a Szent István téren.
In: google maps.
Ebben az utcában, az utca másik oldalán működött a Baranya Megyei Könyvtár, amelyik ma Csorba Győző nevét viseli és a Tudásközpontba költözött.
[4] Windheim Antal, Ciprián édesapjának a testvére. Az asztalosműhelyéből küldött faanyagot és szerszámot Csatkára. A szerzet szegénységét jól illusztrálja, ez a mondat is: „Hiszen mi még a korhadt deszkának is örülünk, hát még szerszámnak.”
[5] Ciprián csak egy-két levélen használja ezt az aláírást. Talán a Regina Pacisra utal.
[6] R. P. Regina Pacis, a Borsodpusztai cisztercita rend monostora.
[7] O.Cist., teljes latin neve Sacer Ordo Cisterciensis: nagy múltú római katolikus szerzetesrend. Magyarul egyszerűen gyakran cisztercita rendként említik.
[8] U. P. Utolsó posta rövidítése. A postával nem rendelkező kisebb települések, tanyák postája, ahonnan a leveleket a címre elviszik/elvihetik.
[9] Datálás a postabélyegzőtől: 1949. XII. 3.
10. A levelezőlap írásos oldalán a bal felső sarokban levő kép felírása: Abbatia Zircensis, azaz Zirci Apátság.
A csatkai templom korabeli képe.
Köszönöm figyelmüket.