A németországi napló közlését majd holnap folytatom a facebbokon, addig megmutatok egy képet és két hozzá kapcsolható Csorba-verset. A számomra egyik legkedvesebb, vidám családi fotón Margitka az édesanya látható a három lánnyal: ölében a legkisebb, Zsófia, Margitka jobbján Noémi, tőle balra pedig Eszter. A kép éppen 1956-ban készülhetett, amikor Csorba Németországban járt, s amikor a napló szerint rosszat álmodott Noémivel…
Csorba költészetében a család mindig fontos helyet foglalt el. Gyermekei és családja gyarapodása fölötti örömét azonban mindig beárnyékolta gondolatvilágának, költészetének másik nagy vonulata, az elmúlás és a halál gondolatköre. Ezt igazolja Csorba nagyjából a képnél tíz évvel később született Nagylányaim című verse is, amelyet maga is magnóra mondott: ő az élet mögött is mindig az elmúlást érzékelte…
De ezt, az örök körforgás érzését-fájdalmát mutatja Otthon. Három lány című verse is:
OTTHON. HÁROM LÁNY
Megnőnek e kölyök fenyők
az ablak előtt őrt állnak s benéznek
Tíz év húsz év
Ó e fészek!
Kopog az első idegen
az első megy vele
bekopog szól a második
megy a másik vele
bekopog szól a harmadik
még egy elmegy vele
Talán a halál is kopog
akit hív megy vele
Benéznek a kamasz fenyők
Mire néznek?
A falak hűtlenek
Ó e fészek
Ó e fészek
lesz fészke másnak
S arra is ó
a vén fenyők
majd arra is éppúgy vigyáznak.
Csorba szerencsére nem tudhatta, a ház nem lett fészek később egyik lányának sem, s a fenyők mára nem vigyáznak senkire a család tagjai közül: a teljesen átépített ház előtt már nekik sem volt maradásuk…