Nők, asszonyok, erotika, szerelem Csorba Győző verseiben

Csorba Győzőt a lélek, a kert és a család költőjeként tartják számon. Aki azonban alaposan ismeri az életművet, tudja, hogy más „üzenete” is volt a költőnek.

Csorba Győzőné, Margitka, szokta mondani: „Verset kellene kiadni Győző bácsitól, olyan szép válogatásokat lehetne csinálni különféle témakörökben a műveiből.” Egyszer azt is „elejtette”, „Sok szép szerelmes verset is találhatna, aki keres…” Ámde melyik kiadó lenne hajlandó manapság „komoly” szerelmes versekkel a pillanat örömeit magasztaló bóvlik, „gagyi-könyvek” világába „betörni”? Jobban „megy” most akár a levelezés is, hiszen az tele van intimitásokkal, híres és hírhedt emberekről szóló történetekkel, megtudhatjuk, ki, kiről, miről mit gondolt 20-30-50 évvel korábban… Nem ám a vers érdekes, nem ám a mű! Hanem, hogy mit mondtak róla, mit mondott jó- és rosszakaró, kritikus és amatőr, barát és ellenség…

Mostanában azonban már adódik lehetőség mindenféle kötet szerkesztésére: a számítógép, az Internet, a honlap, a CD, a DVD. Olyan „könyvet” lehet összeállítani, amilyent csak akar az ember, ráadásul bárki olvashatja, bárhol a világon, ahol értik a magyar szót. Sokszor eszembe járt Margitka mondata, ezért mikor arra időm adódott, a „technikát” (Internet, html-nyelv) is megtanultam valamelyest, no meg − főképpen − informatikus támogatóm is akadt, szerelmes versek után kezdtem kutakodni a Csorba életműben…

(Olyan verseket „gyűjtöttem” csak, amelyek kötetben megjelentek. Sőt, az 1978-ig megjelentek közül csak olyanokat, amelyeket az Összegyűjtött versek (Öv, 1978) c. kötetébe is beválogatott a költő. A versek a megjelenés időrendjében követik egymást. Csorba mindig gondosan ügyelt a szerkesztésre, az azonos témájú, hangulatú verseket egy ciklusban közölte köteteiben, ezért a kötetcímeken és az oldalszámokon túl a ciklusok címét is feltüntetem. A Hátrahagyott versek c. kötetben a versek keletkezésének időpontja is adott, ezeket a dátumokat én is közlöm.)